ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Az Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ağustos 2014 Pazartesi 17:07

"Günde ortalama 3 litre su için'

"Günde ortalama 3 litre su için

Manisa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ziya Tay, aşırı sıcaklarda terleme sebebiyle vücudun mineral kaybına uğradığını belirterek, bu yüzden günde ortalama 3 litre su içilmesi tavsiye etti.


Dr. Ziya Tay, aşırı sıcaklarda terleme sebebiyle vücudun mineral kaybına uğradığını belirterek, bu yüzden günde ortalama 3 litre su içilmesi tavsiye etti. Aşırı sıcaklarda çeşitli sağlık problemleri yaşanabildiğini belirten Dr. Tay, güneşin etkisini en fazla hissettirdiği 10.00 ile 16.00 saatleri arasında mecbur kalmadıkça dışarıya çıkılmaması uyarısında bulundu. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının gerekli önlemler alınmadığı takdirde sağlığı olumsuz etkilediğini, sıcak yorgunluğu, güneş çarpmaları ve sıvı kaybının sebep olduğu rahatsızlıkların artabileceğini kaydetti.

"Bol sıvı ve sulu besinler tüketilmeli"

Halk Sağlığı Müdürü Tay, “Özellikle güneş ışınlarının güçlü olduğu saatler daha fazla risk oluşturuyor. Aşırı terlemeyle tuz ve su yitirilmesine neden olan sıcak yorgunluğu en çok yaşlıları, çocukları, şeker, yüksek tansiyon ve kalp hastalarını etkiliyor. Çocuk, yaşlı, hamile, aşırı kilolu, açık alanda çalışan, şeker, kalp damar, beyin, kronik solunum sistemi, karaciğer ve böbrek hastalığı olan kişiler, aşırı sıcaklardan daha fazla etkilenir. Öğle saatlerinde dışarı çıkılması halinde ince, açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmeli. Geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka ile ultraviyole ışınlarından koruyucu gözlük kullanılmalı.” diye konuştu. Aşırı sıcaklarda terleme sebebiyle vücudun mineral kaybına uğradığının altını çizen Tay, “Bu nedenle bol sıvı ve sulu besinler tüketilmesi önemlidir. Günde ortalama 3 litre su tüketin. Vücut ısısının yükselmemesi için sık sık duş alın. Bu mümkün değilse ayaklarınızı, ellerinizi, yüz ve ensenizi soğuk suyla ıslatın veya silin.” dedi.

Sıcak yaz aylarında beslenmenin önemine de değinen Ziya Tay, hafif ve sulu gıdaların tercih edilmesini istedi. Kızartma ve aşırı yağlı besinler yerine taze sebze ve meyvelere ağırlık verilmesini tavsiye edenrek, aşırı yemekten uzak durmak gerektiğini vurguladı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER