ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Ekim 2013 Cuma 12:09

Gül talimat verdi İstiklal Marşı yenilendi

Gül talimat verdi İstiklal Marşı yenilendi

Okullarda artık İstiklal Marşı'nın Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından yapılan son kaydı dikkate alınacak.


Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan İstiklal Marşı’na Cumhurbaşkanı Gül’ün talimatıyla Rengim Gökmen yönetiminde yeni kayıt yapıldı.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü, Şef Rengim Gökmen yönetiminde 170 sanatçıyla yapılan kayıtta, daha fazla enstrüman kullanıldı. Kayıt son teknoloji ses sistemleri kullanılarak gerçekleştirildi. Milli Eğitim Bakanlığı, okullara genelge göndererek, İstiklal Marşı’nın Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından yapılan son kaydının dikkate alınmasını istedi.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİ'NE GÖNDERİLDİ

İstiklal Marşı'nın yeni kaydı, genelgeye eklenen bir CD ile İl Milli Eğitim Müdürlüklerine de gönderildi. Genelgede, "Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle, Şef Rengim Gökmen yönetiminde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından İstiklal Marşı'nın yeni kaydı yapılmıştır. Bu kayıtta mevcut İstiklal Marşı kaydına kıyasla daha fazla enstrüman ve yeni teknoloji ses kayıtlarının kullanıldığı" ifade edildi. İstiklal Marşı'nın yeni kaydı Bakanlığın, "dhgm.meb.gov.tr" internet adresinde de ulaşılabiliyor.

"DAHA MARŞ GİBİ OLDU"

Vatan gazetesinin haberine göre; Çalışmayı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün talimatıyla yapan Rengim Gökmen, şu bilgileri verdi: "İstiklal Marşı'nın Devlet Çok Sesli Korosu ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile birlikte seslendirdik. Marş vurgusunu, tonlamaları daha marş gibi yaparak seslendirdik. Milli duyguları ön plana çıkaran, milli değerleri vurgulayan bir çalışma oldu. Kayıt için yurt dışından ton maister (ses yönetmeni) geldi ve kayıt öyle yapıldı. Bu tarz çalışmalarda kayıt aşaması çok önemlidir. Bu da en son teknoloji kullanılarak yapıldı. Yaklaşık 160-170 sanatçı bu çalışmada görev aldı."

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER