ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 23:57

Grip olduğunuzda işe gitmeyin!

Grip olduğunuzda işe gitmeyin!

Nezle ve grip olduğunda sadece bir gün evde kalmanın virüsün yayılmasını yüzde 25 kestiği ortaya çıktı.


Nezle ve grip olduğunda sadece bir gün evde kalmanın virüsün yayılmasını yüzde 25 kestiği ifade edildi.

Uzmanlar bu şekilde hareket etmenin maliyet hesabı yapan şirketlere uzun vadede avantaj sağladığını düşünüyor.

İnsanların işe gidememesinin en yaygın nedenleri arasında nezle ve grip olmaları. Ancak bazı insanlar izin almakta zorlandığı için hasta hasta işe giderler. Uzmanlar bunun şirketler için uzun vadede dezavantajlı olduğunu söylüyor. Çünkü grip virüsünü iş arkadaşlarına bulaştırma riski çok fazla.

Yapılan araştırmada grip olup iki gün evde kalan bir çalışanın iş arkadaşlarına virüsü bulaştırma riskini yüzde 40 düşürdüğü ifade edildi. Grip salgının similasyonu yapan uzmanlar sadece bir gün evde kalındığında virüsün bulaşma riskinin de yüzde 25 düşürüldüğü belirtildi.

Pittsburgh Üniversitesi'nden uzmanlar bu şekilde bir davranışın şirketlerin maliyeti açısından avantaj sağladığını kaydetti. Epidemolog Dr. Supriya Kumar ABD'deki Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi'nin grip olan kişilere 24 saat evde kalmaları gerektiği yönündeki tavsiyeyi hatırlatarak "Bizim similasyonumuz bu tavsiyeleri doğruluyor" dedi.

Dr. Kumar ve arkadaşları grip virüsü kapan kişinin iki gün evde kalmasının kendini toparlama açısından büyük öneme sahip olduğunu ve iş arkadaşlarına bulaştırma riskini de keskin bir şekilde düşürdüğünü belirtti.

Uzmanlar bu similasyonu bilgisayar modellemesini kullanarak yaptı. Modelleme ile hastalıkların zarar verme riski en aza indirilmeye çalışılıyor. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER