ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ekim 2014 Çarşamba 09:42

Gören gözlerine inanamıyor

Gören gözlerine inanamıyor

Edirneli bir işletmeci, meşhur tava ciğerinin yanında garnitür olarak servis edilen acı biberleri, apartmanın balkonuna asarak kurutuyor.


Edirne’nin dünyaca ünlü meşhur lezzeti tava ciğerinin vazgeçilmez garnitürü olan kuru acı biberler, apartman balkonlarına asılarak kurutulmaya başlayınca ortaya ilginç görüntüler çıktı. Mahalle sakinlerinin, ’biber apartmanı’ olarak adlandırdığı binada özellikle yaz döneminde ayda yaklaşık 1 ton biber kurutuluyor.

"GÜNEŞTEN VE RÜZGARDAN DAHA İYİ FAYDALANDIĞIMIZ İÇİN BİBERLERİ BALKONLARA ASIYORUZ"

Kırmızı biberleri tek tek iplere dizdiklerini ve güneşi daha iyi aldığı için apartmanın balkonlarına astıklarını söyleyen işletme çalışanı Mehmet Ali Aybak (45), "Biberleri astığımız balkonlar, binamızın güneşi tam olarak gördüğü bir cephede bulunuyor. Ayrıca balkonda biberler rüzgar da alıyor bu da kuruması için çok iyi bir yöntem. Biberleri, yaklaşık 20 ile 30 gün arasında balkonda kurutuyoruz. Buraya astığımız biberlerin yüzde doksanını fire veriyoruz. Yani 1 kilo biberden geriye sadece 100 gram biber kalıyor bize. Balkonlarımızda şu an 1 tona yakın kurutmaya çalıştığımız biber var. Normalde bunlar dışarıda bahçelerde kurutulur ama biz böyle bir yöntem bulduk" dedi.

Öte yandan, kurutulma işleminin ardından acı biberler daha sonra kızgın yağa atılarak çıkartılıyor. Çıtır çıtır olan acı biberler, Edirne’nin meşhur lezzeti ciğerin yanında müşterilere sunuluyor.KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER