ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Kasım 2014 Perşembe 17:33

Gök Medrese için son umut

Gök Medrese için son umut

Yıllardır atıl vaziyette terk edilen Sivas Gök Medrese için yeni umut doğdu.


Restorasyonuna başlanan 743 yıllık tarihi eser, 12 Şubat 2016 yılında tamamlanarak teslim edilecek. 1978 yılında ilk kazıyı gerçekleştiren ekipte yer alan 85 yaşındaki Prof. Dr. Orhan Cezmi Tuncer, restorasyon işinde proje danışmanlığı yapacak.

Selçuklu Başveziri Sahip Ata tarafından 1271 yılında yaptırılan Gök Medrese için umutlar arttı. Restorasyonu yılan hikayesine dönen ve yıllardır kaderine terk edilen Gök Medrese için yeni bir restorasyon yapıldı. Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından Vakıf Bank’tan devralındıktan sonra başlanan çalışmalarda yapılan ihalenin sonuçlanmasının ardından restorasyon çalışmaları başladı. Prof. Dr. Orhan Cezmi Tuncer’in hazırladığı restorasyon projesi üzerinden yürütülecek çalışmaların 2016 yılı Şubat ayında bitirilmesi planlanıyor.

1978 yılında eserin ilk kazı ekibinde yer alan ve 2008 yılında Gök Medrese ile ilgili restorasyon kitabı hazırlayan Prof. Dr. Cezmi Tuncer ile birlikte çalışmalar hakkında yerinde bilgi veren Vakıflar Bölge Müdürü Ali Veral, işin üzerinde titizlikle durduklarını ve ihaleyi alan yüklenici firmanın da titizlikle seçildiğini söyledi.

İhale sürecinden bahseden Bölge Müdürü Ali Veral, 25 Temmuz ve 5 Eylül 2014 tarihinde iki aşamada gerçekleştirdikleri ihaleyi değerlendirme sonrası, 6 firma arasından Bekiroğlu firmasının kazandığından bahsetti. Firmaya yer teslimi yapıldığını ve 480 gün süre verildiği bilgisini veren Bölge Müdürü Veral, 12 Şubat 2016 tarihinde restorasyon işi bitirilerek Gök Medrese’nin teslim edileceğini kaydetti.

“Sivas kamuoyu ile yerli ve yabancı turistlerimizin gördüğü ve bizim de göstermekten imtina ettiğimiz bir yer olmaktan çıkacak. Burada titizlikle çalışacağız, ekip ve yüklenici firma titizlikle seçildi.” diyen Veral, “Bölge müdürlüğü olarak bu işin üzerinde titizlikle duracağız. Bundan sonra inşallah buraya gelen yerli yabancı turistlerimize, göğsümüzü gere gere göstereceğimiz bir eserimiz meydana gelecek.” şeklinde konuştu.

Veral, restorasyon işinde Türkiye’de en son sistem olan lazer sistemi taraması kullanıldığını, sistemin çalışmaları milimetrik yapmaya katkı sağladığını sözlerine ekledi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER