ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 14:59

Girişimci kadınları iş dünyasına kazandıracak

Girişimci kadınları iş dünyasına kazandıracak


Erzurum Girişimci İşadamları Derneği (ERGİAD) Kadın Girişimciler Kurulu, ilk toplantısını yaptı. 24 üyeden oluşan komisyon yönetimi belirleyerek, komisyonun işleyişi hakkında kararlar aldı. Komisyon temsilciliğine Esra Bayram görevlendirildi.

Türkiye’de kadın girişimci sayısının son derece az olduğunu, bu sayının son yıllarda yapılan çalışmalar ve teşviklerle giderek arttığını belirten ERGİAD Komisyonlar Sorumlusu Uğur Oral, bu durumun gelecek açısından ümit verici olduğunu söyledi. Kadınların çalışma hayatına katılması ve daha aktif rol alarak girişimcilik faaliyetlerinde bulunmasının ekonomik açıdan öneme sahip olduğunun altını çizen Oral, “İş dünyasında zenginleşme, kullanılmayan potansiyeli etkin hale getirme ve yeni iş sahaları oluşturmanın yolu; toplumun hem akıl, hem enerji ve hem de insan gücü açısından nüfusun yarısını oluşturan kadınların girişimciliğinin teşvik edilmesi ile olacaktır. Böylece piyasalardaki dengesizlik ortadan kalkar.” şeklinde konuştu.

Oral, Nene Hatun gibi adını tarihe yazdırmış cesur, kendine güvenen, çalışkan ve lider ruhlu kişilik özelliklerine sahip Anadolu kadınlarının, sosyal ve aile hayatındaki başarısını, girişimcilik potansiyelini ticari hayata da yansıtması gerektiğini vurguladı. Oral, "Bu güçlü potansiyelden yararlanmanın yolunun kadınların başta ekonomi olmak üzere bütün alanlarda erkeklerin yanında yer almalarını sağlayacak politika ve projelere öncelik verilmesi ile mümkün olacaktır.” diye konuştu.

ERGİAD Başkanı Hasan Özdemir ise piyasaların kadın girişimcilere ihtiyacı olduğunu, bu yüzden ERGİAD Kadın Girişimciler Komisyonunu kurduklarını, hedeflerinin; girişimcilik potansiyeline sahip kadınları da iş dünyasına kazandırmak ve Erzurum’un gelişmesine katkı sağlamak olduğunu kaydetti.

ERGİAD Kadın Komisyonu Temsilcisi Esra Bayram da çok faydalı bir eğitim programı olduğunu, bu tür programlarla Erzurum’daki kadın girişimcilerin yönetim ve organizasyon becerilerinin geliştirilmesine katkı sağlamaya devam edeceklerini vurguladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER