ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Hafif Yağmur
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 15:28

GİAD iş gezileriyle işadamlarının ufkunu açıyor


Gümüşhane İşadamları Derneği (GİAD), yurtiçi ve yurtdışı gezileriyle işadamlarının ufkunu açıyor. Derneğin son gezisi, geçen günlerde Makedonya ve Kosova’ya yapıldı. Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa Canlı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay, GİAD Başkanı Abdullah Yavuz, AK Parti Şiran İlçe Başkanı Bekir Kara, Gümüşhane Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürü İbrahim Karakoca ve işadamlarından oluşan heyet, Türk tarihi açısından son derece önemli olan yerlerle Türk okullarını gezdi ve iş fırsatlarını inceledi.

Başkan Canlı, geziyleyle ilgili yaptığı değerlendirmede Yahya Kemal Koleji'ndeki Makedonyalı öğrencilerin Türkçe seslendirdiği şarkıların takdire şâyan olduğunu ve çok duygulandığını belirtti. Hem kültür değerlerini yerinde görmek hem de işadamlarına yeni pazarlar bulmasında önemli bir gezi olduğunu vurgulayan Canlı, “Gezdiğimiz yerlerde hangi yöne baksanız Osmanlı kültür mirası göze çarpıyor. Osmanlı’nın eserleri dimdik ayakta, Türklere karşı sevgileri çok fazla. Bizleri karşılarında gören yerel halk, son derece sıcak ve bir o kadar da kardeşçe davrandı. Çok duygulandık. Hem iş fırsatları hem de Osmanlı döneminden kalan camileri ve medreseleri yakından görmenin çok faydalı olduğuna inanıyorum.” diye konuştu.

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akçay da iş dünyası açısından bu tür gezilerin çok faydalı olduğunu belirtti. Makedonya ile Türkiye arasında birçok alanda önemli işbirliği potansiyeli bulunduğuna işaret eden Akçay, “Dost iki ülke arasında, karşılıklı güven ve ekonomik çıkarların sağlanmasına dayanan işbirliklerinin artmaması için bir sebep bulunmuyor. Orada işçilik ucuz. Türkiye’den birçok firmanın yatırımı bulunuyor ve çok ciddi işlere imza atıyorlar. Üretim yapacak firmalara büyük kolaylıklar var. Ayrıca oradan Avrupa’ya ihracat da çok kolay. Görüşmelerimiz olumlu geçti, bundan sonraki süreçte de devam edecek. Umuyorum ki Makedonya ve Kosova bizim için iyi birer pazar olur. Balkanlar, Türk iş dünyası için cazip bir pazar. İşadamlarımızın buralara gitmesini ve pazar araştırmalarında bulunmalarını tavsiye ediyorum.” dedi.

GİAD Başkanı Yavuz ise iki ülke arasındaki iş fırsatlarıyla ilgili olarak oradaki yetkililerle fikir alışverişlerinde bulunduklarını kaydetti. Gezinin olumlu geçtiğini belirten Yavuz, “İşadamlarımızı hem Kosova hem de Makedonyalı işadamlarıyla biraraya getirdik. Öncelikli amacımız, bu iki ülkenin ticari ve ekonomik boyutlarını yerinde görmekti. Görüşmeleri değerlendirip yatırım noktasında karar verecekler.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER