ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2012 Perşembe 11:56

Genç kâşifler, Bilim Merkezi'ni gezdi

Genç kâşifler, Bilim Merkezini gezdi


Ankara Mamak Kültür Merkezi (MKM) Uygulamalı Bilim Merkezi, 11. Bilim Şenliği kapsamında öğrencileri ağırlıyor. Bilim ve teknolojiye ilgi uyandırmak amaçlı, öğrencilerin bilimsel gelişmeleri yakından görüp, uygulayarak takip etmelerini sağlayan merkezdeki düzenekleri Mamak Şehitler Orta Okulu'ndan 36 öğrenci görme fırsatı buldu. Merkezde bu kez boksör robotlar, hissedilir robot ve tank robotları görücüye çıktı. Robotların çalışma sistemleri öğrencilere Ar-Ge Mühendisi Mahir Feyzioğlu tarafından anlatıldı.

    Robotların tasarımlarının ve programlarının yine öğrencilere ait olduğunu belirten Feyzioğlu, öğrencilere hızlı ve küçük robotların nasıl idare edileceğiyle birlikte robot oluşturma öğretisinin kazandırılacağını söyledi. Ankara'nın 3. büyük bilim merkezi olma özelliği taşıyan MKM Uygulamalı Bilim Merkezi'nde bugüne kadar Gök Bilim Şenliği, Alternatif Enerji, Robotlar Dünyası, Cam Teknolojileri, Buharlı Basınç Enerjisiyle Çalışan Lokomotifler, Hidrojenli Otomobiller, Kalp Davulu, Sinemanın Temel Prensibi, İnsansız Hava Aracı, Gözle Çalışan Bilgisayar ve Fotoğraf Çeken Robot gösteriye çıkan uygulamalar arasında. Bugüne kadar 30 bini aşkın öğrencinin ziyaret ettiği merkezin Ankara'daki okulların yanı sıra Mamak Belediyesi Bilgi Evi öğrencileri, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, İstanbul Bilfen Kolejleri ve Ankara TED Koleji de ziyaretçileri arasında. Ziyarete gelen öğrenciler interaktif bilim istasyonlarını uyguluyor ve dokunuyor. Zaman zaman da sinevizyon gösterisi eşliğinde bilimin eğlenceli yüzüyle tanışıyor.

    Bilim Merkezi'nin, fiziksel âlemi genç beyinlere aktarma noktasında bilimsel çalışmaların atölyesi olarak değerlendiren Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, "Bilim insanlığın ortak malıdır. Keşfetmek, araştırmak, merak uyandırmak ve öğrencilerimizin derslerine birebir destek anlamında Bilim Merkezlerine ihtiyaç vardır. Ankara genelinde 3 büyük bilim merkezinden biri burası. Buluşları, öğrencilerimiz ve halkımızla paylaşıyoruz." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER