ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Mayıs 2014 Cuma 16:40

Gelin kaynana ezber bozdu!

Gelin kaynana ezber bozdu!

Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde ezber bozan olay oldu.


Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde başarılı bir şekilde yapılan nakille Herdem Aysoy, gelinine böbreğini vererek, ezber bozdu.

Bitlis'te yaşayan Semra Aysoy (25), iki yıl önce halsizlik ve baş ağrısı şikayetiyle Güroymak Devlet Hastanesi'ne başvurdu. Yapılan tahlillerde böbrek hastası olduğunu öğrenen Aysoy, Van ve Diyarbakır'daki hastanelerde bir süre tedavi gördü.

Hastalığı ilerlediği için 4 aydır diyalize giren Aysoy, Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne başvurdu. Nakil olması gerektiği belirlenen Aysoy, nakil listesine alındı.

Canlı vericiden nakil yapılması için gönüllü olan aile yakınlarının, böbreğinin uyumlu olup olmadığının belirlenmesi için tahlil yapıldı. Çıkan sonuçlarda eşi Salih ile kayınvalidesi Herdem Aysoy'un uyumlu olduğu belirlendi. 50 yaşındaki Aysoy'un gönüllü olması üzerine nakil yapılmasına karar verildi.

Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı'nın başkanlığındaki ekip tarafından başarılı bir şekilde kayınvalideden gelinine böbrek nakli gerçekleştirildi. Kapalı yapılan ameliyat sayesinde kayınvalide ile gelini yeniden sağlığına kavuştu.

Toplumdaki "gelin-kaynana" algısını kıracak bir davranışa imza atan Aysoy,  yaptığı açıklamada, dört gelini olduğunu söyledi.

Gelinlerini çok sevdiğini belirten Aysoy, "Semra ilk gelinim. Böbrek hastasıydı. Diyalize giriyordu. 'Ben de böbreğimi vereceğim' dedim. Uyumlu da çıktı. Ben de hiç düşünmeden böbreğimi verdim çünkü gelinimi çok seviyorum. Kimse bana engel olmadı. Kararlıydım. Gelinimle hiç kavga etmiyoruz. Allah bozmasın çok iyiyiz" şeklinde konuştu.

Aysoy, gelininin yeniden hayata tutunduğunu vurgulayarak, "Çok şükür benim de gelinin de sağlığı iyi. Artık tedavi olmak için imkanlar da fazla. Allah devletimize zeval vermesin. Kaynanalara çağrım, gelinleriyle iyi geçinsin" dedi.

KAYNANA GELİN MUHABBETİ ŞAŞIRTTI

Semra Aysoy da halsizlik şikayetiyle gittiği hastanede böbrek hastası olduğunu öğrendiğini anlatarak, "İki yıl önce hasta olduğumu öğrendim. Halsizlik vardı, ellerim uyuşuyordu. Doktorlar böbrek nakline karar verdi. Allah razı olsun kaynanam çok iyi. Bana böbreğini verdi. Onun için teşekkür ederim. Ben de anneyim 3 çocuğum var. Kaynanam da annelik yaptı ve böbreğini verdi. Ellerinden öpüyorum. Anneler Günü'nü de kutluyorum" ifadelerini kullandı.

Salih Aysoy ise annesinin önce kendisine sonra da eşine hayat verdiğini ifade ederek, "Aslında ben böbreğimi verecektim, annem kabul etmedi. 'Ben gelinime böbreğimi vereceğim' dedi. Oysa eşimin ailesi hiç düşünmedi bile vermeyi. Annemin yaptığı, Türkiye'de çok nadir. Hocalar bile çok şaşırdı. Hele hele Doğu Anadolu Bölgesi'nde kaynananın geline böbreğini vermesi ilk" şeklinde konuştu.

325 HASTAYA NAKİL YAPILDI

Merkezin Müdürü Prof. Dr. Aydınlı, merkezlerinin ilklere imza attığını ve bugüne kadar birçok başarılı ameliyat gerçekleştirdiğini söyledi.

Böbrek ve karaciğer nakilleri yaptıklarını belirten Aydınlı, "Şu ana kadar merkezimizde 110'u karaciğer, 215'i böbrek toplam 325 nakil yapıldı. Birçok ilklere de imza attık. Anlamlı nakiller oluyor. Kapalı yöntem ameliyatlar yapıyoruz ve hasta kısa sürede sağlığına kavuşuyor" şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER