ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Mayıs 2014 Perşembe 13:46

Gaz maskeleri ne kadar koruyor?

Gaz maskeleri ne kadar koruyor?

Gaz maskeleri, karbonmonoksitte karşı 60 dakika koruyor


Manisa'nın Soma ilçesindeki maden ocağından yaşanılan facia sonucunda 282 kişi hayatını kaybetti. Madende kalan işçilerin kurtarılması için çalışmalar devam ediyor. İş güvenliği ürünleri satanlar, karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı gaz maskeleriyle en fazla 60 dakika korunabileceğini söyledi.

Soma’daki maden kazasında hayatını kaybedenlerin sayısı 282'ye ulaştı. Bunun üzerine 3 gün boyunca ülkede milli yas ilan edildi. Facia Türkiye tarihinin en büyük maden kazası olarak da kayıtlara geçti. Her geçen dakika da madende bulunan işçilerden gelecek iyi haber ümidi azalmaya başladı. Bir mağazada iş güvenliği malzemeleri satış sorumlusu olan Turgay Yeşil, en iyi gaz maskelerinin bile karbonmanoksit gazına karşı 60 dakika koruyucu olabileceğini belirtti. Yeşil, “Karbonmonoksit gazı mevcut filtreler içerisinde en değerli ve en pahalı olanıdır. Bunlar sadece yangın ortamlarında kullanılır. Bunların kullanım süresi sadece ve sadece 60 dakikadır. 60 dakika içerisinde bu fitrelerin değiştirilmesi gerekiyor. Zaten yangının ilk 20 dakika içerisinde kontrol altına alınması gerekiyor. Alınamıyorsa böyle bir ortamda sırt çantalı, hava tüplü gaz maskelerinin takılması gerekiyor. Onlarda 60 dakika olarak kullanılabiliyor. Tüplü maskelerin tercih edilmemesi pahalı bir materyal olması bunların fiyatı 750 Euro civarında buda işyerlerine büyük bir maddi külfet uyguluyor. Bu nedenle tam yüz maskeleri tercih ediliyor. Yüz maskelerinin fiyatı ise filtresiyle birlikte 200 lira civarında.” diye konuştu.

Amacına ve kullanıma uygun filtrelerin alınmasının gerektiğini söyleyen Yeşil, “Satıcılarda bir bilince sahip olmadan rastgele filtre veriyor. Buda amacına uygun olmuyor. Alan kişilerde bu konuda bilgi sahibi olmadığı için farklı şeylerin alınması durumu ortaya çıkıyor. Ayrıca maden işçileri de çok zor şartlarda çalışıyorlar bununun için böyle bir ortamda hava tüplü gaz maskeleri kullanmaları zaten zor yeterince ağır bir yükle çalışıyorlar. Böyle bir ortamda amacına uygun tam yüz maskesi ve COP3 filtre kullanmaları gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Karbonmonoksit gazı filtrelerinin 60 dakikalık olduğunu söyleyen Yeşil, “Bunun dışında kullanılan diğer filtreler kullanıldığı ortama göre, kullanılan iş yerinin ortamına göre, havalandırma durumuna göre 1 ve 6 ay arasında kullanılabiliyor. Bir maske hiç kullanılmasa bile 5 yıl raf ömrü var."şeklinde konuştu.

 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER