ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Kasım 2012 Çarşamba 04:11

Fransa'da inanılmaz olay!

Fransada inanılmaz olay!

Bu olay bilim adamlarını hayrete düşürdü. Arılar bir anda renkli ballar vermeye başladı.


Fransa'da Ağustos ayından beri enteresan bir durum yaşanıyor.

Arılar mavi ve yeşil bal yapıyor. Bunun neden olduğunu araştıran bilimadamları sırrı çözdü.

Fransa'nın Kuzeydoğusu'ndaki Ribeauville kentinde yaşanan bu olay akıllara durgunluk verdi. Bal arıları birden bire mavi ve yeşil renkli ballar yapmaya başladı. Bilim adamları bu şaşırtıcı gelişmeyi incelemeye aldı.

SIR PERDESİ ARALANDI

Bilim adamları günlerce arıların bu şaşırtıcı eyleminin sebebini çözmeye çalıştı. Sonunda sır aydınlandı. Meğer arılar bir atık tüketmiş ve bu atık ballarını maviye çevirmiş.

ŞEKER FABRİKASININ ATIKLARINI TÜKETMİŞLER

Bilimadamları Mars şirketine ait bir şekerleme fabrikasının atıklarının gaz üretimi için Ribeauville yakınlarındaki bir biogaz tesisine getirildiğini ve arıların bu atıklardan beslendiğini ortaya çıkardı.

Bunun üzerine biogaz tesisi işletmecisi Agrivalor artık atıkların hava geçirmeyen konteynerlarda saklanacağını ve hızlı bir şekilde işleneceğini açıkladı.

ARILARI YOK EDEN İLAÇ

Arıların bal üretmek için şeker atıklarına gitmesi herkesi şaşırtıyor olabilir, fakat bu durum biyolojik çeşitlilik ve yaşam döngüsü açısından küçük bir sorun.

Tüm dünyada arı kolonileri hızla azalmakta ve bunun sebebini araştırmacılar böcek ilaçlarına bağlamakta. Bu nedenle Fransa thiamethoxam içeren tarım ilaçlarını yasakladı. Fakat hala ABD ve İngiltere başta olmak üzere birçok ülke bu tarım ilacını kullanıyor. Ayrıca bu ilacı kullananlar arasında Türkiye'de yer alıyor.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER