ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Mayıs 2014 Cuma 14:50

Evsizler yaşam savaşı veriyorlar

Evsizler yaşam savaşı veriyorlar

Brezilya'nın bir mahkeme, özel bir araziye kamp kuran evsiz ailelerin tahliye edilmesine karar verdi.


Brezilya'nın Sao Paulo kentinde mahkeme, özel bir araziye kamp kuran evsiz ailelerin tahliye edilmesine karar verdi.
Mahkeme, bir ay sonra başlayacak. 

Dünya Kupası için inşa edilen Arena Sao Paulo Stadyumu'nun yakınlarındaki bin metrekarelik boş arazide yaşayan 2500 aileye kampı terk etmeleri için 48 saat süre tanıdı.

Ailelerin üye olduğu Evsiz İşçiler Hareketi (MTST) ise kampın polis zoruyla tahliye edilmesine karşı direneceklerini açıkladı.

MTST, yaptığı açıklamada, "yetkililerin, aileleri kamptan zorla tahliye etmek için girişimde bulunmaları halinde örgütlü direnişle karşılaşacakları" uyarısında bulundu.

Açıklamada, "Eyalet yönetiminin, geçmişte yaptığı hataları tekrarlamayacak kadar sağduyulu davranacağını umut ediyoruz. Dünya Kupası'na evsiz işçiler ile polis arasındaki çatışma görüntülerinin damga vurmasını istemiyoruz" ifadesi kullanıldı.

MTST ve Topraksız İşçiler Hareketi (MST), mahkeme kararını protesto etmek için Sao Paulo'da çeşitli gösteriler düzenledi. Bazı göstericiler, Dünya Kupası hazırlıklarından kar elde etmekle suçladıkları inşaat şirketlerine ait mülklere girdi.

Göstericiler, Devlet Başkanı Dilma Roussef'in MST lideri Guilherme Boulas'ı kabul etmesinin ardından dağıldı.

Artan kiralar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan 2500 aile, Dünya Kupası için inşa edilen Arena Sao Paulo Stadyumu'nun sadece 4 kilometre uzağındaki bir araziye kamp kurmuştu. Eylemlerine "Halkın Kupası" adını veren aileler, hükümeti yoksullar için toplu konut projeleri yapmak yerine Dünya Kupası için milyonlarca dolar harcamakla suçluyor.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER