ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2014 Perşembe 11:50

Evlat edindiği otistik Yasin'e gözü gibi bakıyor

Evlat edindiği otistik Yasine gözü gibi bakıyor

Aydın'da, evlatlık edindiği çocuğun ilerleyen yaşlarda engelli olduğunu öğrenen ve onu terk etmeden bakımını sürdüren 60 yaşındaki Emine Öztürk, fedakarlığı ile örnek oluyor.


Emine Öztürk, Aydın Valiliği'nden emekli olduktan sonra tek kızının evli olması nedeniyle yalnız kalmamak için kocası Vehbi Öztürk ile evlat edinme kararı verdiklerini belirtti.

Afyonkarahisar'da mahkeme kararıyla 3 günlük bir çocuğu evlatlık edindiklerini ve Aydın'a getirdiklerini dile getiren Öztürk, ilerleyen süreçte bazı anormallikler fark ettikleri çocuğa, 2 yaşındayken Aydın Devlet Hastanesi'nde zeka geriliği teşhisi konulduğunu belirtti.

Öztürk, 4 yaşına geldiğinde ise çocuğu İzmir Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne götürdüklerini, otizmli olduğunun belirlendiğini anlatarak, şunları kaydetti:

"Yasin şu anda 9 yaşında. Engelli olduğunu öğrendiğimiz süreçten itibaren kendisini terk etmek aklımın ucundan dahi geçmedi. Bakımını en iyi şekilde sürdürdük. 2 yıl ana sınıfına götürüp getirdim. 6 yaşına geldiğinde ilkokula yazdırdık. Zarar görmemesi ve vermesi için ben de bir öğrenci gibi hep yanı başında oldum. Daha sonra otizmli öğrencilerin eğitim gördüğü Aydın Özel Eğitim Uygulama Merkezi'ne yazdırdık ve şu anda eğitimini burada devam ettiriyor. Günümün büyük bölümünde eğitimi ve tedavisi için çabalıyorum."

- "Yasin'i yeniden teslim etme şansım vardı ancak..."

Yasin'i kendi evladı gibi bağrına bastığını, bu süreçte en büyük destekçisinin kocası olduğunu ifade eden Öztürk, şöyle dedi:

"Hastalığından dolayı geceleri çoğu zaman uyumadım, sabahlara kadar başında bekledim. Hastanelerde onunla birlikte yattım. Engelli olduğunu sonradan öğrendim ancak kendi çocuğum gibi baktım, besledim, büyüttüm. Eşim bu süreçte benim en büyük destekçim oldu. Akrabalarımdan, yakınlarımdan tepki gösterenler, 'Neden başına bunları açtın?' diyenler de çok oldu. Tüm bunlara karşı ayakta durdum. Ömrüm müsaade edene kadar da Yasin'e bakmaya, tedavisi için uğraşmaya devam edeceğim. Tüm aileler çocuklarına sahip çıkmalı. Yasin'i yeniden teslim etme şansım vardı ancak bunu yapmadım. Aileler çocuklarına engelli veya sağlam olsun her koşulda en iyi şekilde bakmak zorundalar."

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER