ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Haziran 2013 Cumartesi 02:14

Evimizde maruz kaldığımız kimyasallar sağlığımızı tehdit ediyor!

Evimizde maruz kaldığımız kimyasallar sağlığımızı tehdit ediyor!


Farkında olmasak bile, gün boyunca evler, ofisler ve okullar gibi birçok iç mekanda, havada bulunan kimyasal kirleticilere maruz kalıyoruz. İnanmak güç ama iç mekan havası dışarıda soluduğumuz havaya göre 2 ila 5 kat daha kirli...

Evde maruz kaldığımız kimyasal oranının \% 72’ye yakın olduğu tahmin ediliyor!

ABD Çevre Koruma Ajansı’na göre, (USEPA) bir insanın evde maruz kaldığı kimyasal oranının \% 72’ye yakın olduğu tahmin ediliyor. Hava ile taşınan bu kirletici kimyasallara genellikle V.O.C. yani Uçucu Organik Bileşenler deniyor. Herhangi bir anda iç mekan havasında 50 veya yüzlerce VOC bulunabilir. Bazıları algılanabilen, çok düşük seviyede koku yaymalarına rağmen çoğu belirgin bir kokuya da sahip değildir.

Günümüzde yapılan teknolojik, pasif, özellikle yüksek katlı ve iyi yalıtılmış binalar için havalandırma olanakları sınırlıdır. Bu binaların birçoğu, havayı dışarıda tutacak şekilde tasarlanıyor. Isı yalıtımı sağlarken iç hava kalitesi ister istemez olumsuz yönde etkileniyor. Sonuç olarak bina içlerindeki hava kalitesini yükseltebilmek için iç mekanda kullanılan malzemelerin önemi daha da artıyor.

İç mekan ürünlerinda GREENGUARD sertifikası olan ürünler tercih edilmeli!

Sektöründe birçok yeniliğin öncüsü olan Dalsan Alçı 1932 yılından bu yana alçı ve alçı levha sektöründe faaliyet gösteriyor. Dalsan Alçı, üretimin her aşamasında insana ve doğaya saygı ilkesini benimsemiş ve daha da önemlisi bu konuda araştırmalar ve çalışmalar yaparak, yaşadığımız yapılara değer katmak için somut adımlar atmayı amaçlamıştır. Şimdi ise, iç mekan ürünlerine GREENGUARD sertifikası alarak, insana verdiği değeri bir kez daha kanıtlıyor.

Bilindiği üzere çocuklar kirleticilere karşı yetişkinlere oranla daha duyarlıdır; çünkü hala gelişme çağında olan bir çocuk, vücut boylarına oranla bir yetişkinden daha çok hava solur. Boylarının yetişkinlere nazaran daha kısa olması nedeni ile çocuklar ağır kimyasallara daha fazla maruz kalırlar. GREENGUARD ÇOCUKLAR ve OKULLAR sertifikasına sahip ürünler, çocuklar ve çocukların gelişim süreci için de hayli önemlidir.

GREENGUARD SERTİFİKALI ne demek?

Bu amblemin bir üründe bulunması, GREENGUARD Bina İçi Hava Kalitesi Standartları’na uygun olduğunu ve bina içi kirlilik salınımı seviyesi bakımından sağlıklı olduğunu kanıtlar. GREENGUARD Sertifikalı ürünler, ortamdaki havaya aşırı derecede az zararlı madde salarlar ve en az seviyede kirliliğe sebep olurlar. Düşük salınım değerlerinin sürekliliğinden emin olunması adına, GREENGUARD Sertifikalı ürünler, her yıl ürün olarak yeniden test edilirler ve içerdikleri kritik öneme sahip kimyasal maddeler ise her üç ayda bir olmak üzere yılda dört kez incelemeden geçerler.

Greenguard Çevre Enstitüsü kimdir?

Greenguard Çevre Enstitüsü (GEI), GREENGUARD Ürün Sertifikasyonu Programı’nın resmi yöneticisi ve düzenleyicisidir. GEI, daha sağlıklı bina içi ortamlar yaratarak, kamu sağlığını ve hayat kalitesini yükseltmeyi hedefleyen bağımsız ve kar amacı gütmeyen bir kurumdur.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER