ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ocak 2013 Cuma 12:03

Eski hükümlü iş sahibi oldu


Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu Başkanlığı tarafından eski hükümlülere iş yeri kazandırma projesi kapsamında hayata geçirilen 'Kahvaltı Salonu İşletmeciliği Projesi' ile Bitlis’in Tatvan ilçesinde eski bir hükümlüye iş yeri açıldı.

Proje kapsamında, Tatvan ilçesine bağlı Ulusoy köyünde ikamet eden evli ve 7 çocuk babası, eski hükümlü S.T. için yapılan iş yeri açılışı törenle gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Bitlis Denetimli Serbestlik Müdürü Ferhat Uçar, köyünde eski ve tek katlı bir evde ikamet eden eski hükümlü S.T.’nin durumunun değerlendirilmesinde, bireysel projenin hayata geçirebileceği kanaatine varıldığını söyledi.

'Kahvaltı Salonu İşletmeciliği Projesi'nin, 2012 Yılı Haziran Ayı Koruma Kurulu Toplantısı'nda görüşülerek uygun görüldüğünü ve olumlu görüşle ilgili komisyona gönderildiğini hatırlatan Uçar, “Bu sayede proje hayata geçirildi ve Bitlis Tatvan kara yolunun, Van’a doğru giderken 35. kilometresinde yol üzerinde eski hükümlü S.T. adlı vatandaşa iş yeri açıldı.” dedi.

Projenin, 'Özürlü ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden ceza olarak kesilen paraları kullanmaya yetkili komisyon' tarafından da kabul edilmesi üzerine, gerekli kaynağın Bitlis İŞKUR İl Müdürlüğü'ne aktarılarak, Bitlis Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından projenin hayata geçirilmeye başlandığını kaydeden Denetimli Serbestlik Müdürü Uçar, şöyle konuştu: “Projenin ilk aşaması 3 ay gibi kısa bir sürede tamamlanmış olup, ilerleyen aşamalarda işletme sahibinin geçimini sağlayan, seyahat edenler açısından da güzel bir mekân olması planlanmaktadır. Katılımcılar tarafından böyle bir projenin hayata geçirilmesinden duyulan memnuniyet ve bu projenin daha ileriye götürülmesi gerektiği, benzer projeler için de örnek teşkil ederek başka vatandaşların da iş sahibi yapılmasının önemi üzerinde duruldu. Koruma Kurulu üyeleri tarafından işletmenin adının “Köy Evi” Kahvaltı Salonu ve Yöresel Ürünler olmasının uygun olduğu belirtildi. Yapılan değerlendirmelerin ardından, organik köy ürünlerinden oluşan kahvaltı yapılarak iyi dilek temennileriyle katılımcılar işletmeden ayrıldı. Bitlis Denetimli Serbestlik Müdürlüğü olarak, bu tür projeler ile kişileri hem çalışma hayatının içine katmak hem de maddi ve manevi anlamda kendi kendisine yetmesi ve ailesi ile birlikte sağlıklı bir ortamda yaşamını devam ettirmesini sağlamaktır.”

Açılış törenine; Bitlis Koruma Kurulu Başkanı ve Bitlis Cumhuriyet Savcısı Behçet İşlek, Tatvan Cumhuriyet Başsavcısı Ümit Ünal, Bitlis İŞKUR Müdürü Alaattin Aslan ve Koruma Kurulu üyeleri katıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER