ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2014 Perşembe 14:09

'Eşektrik' dünyaya yayılıyor

Eşektrik dünyaya yayılıyor

Antalyalı bir firmayla İzmir Damızlık Koyun Keçi Birliği'nin birlikte yürüttüğü, ulaşımın olmadığı yerlere eşek sırtında elektrik ulaştırdığı için 'Eşektrik' adı verilen uygulamaya, yurtiçi ve dışından talep geldi.


Antalya'da Ser-Gün Güneş Enerji Sistemleri ile İzmir Damızlık Koyun Keçi Birliği, yaylada yaşayanlar ve çobanlar için 'Sosyalleşme ve Bilinçlenme' başlıklı proje üretti. Kırda yaşayanları kırda tutmayı amaçlayan ve geçen yaz hayata geçirilen projede, taşınabilir güneş enerji panelleri eşeğin sırtına yüklendi. 5 ile 7 kilowatt gücündeki taşınabilir sistem, ulaşımın olmadığı yerlere eşek sırtında götürülerek elektrik ulaştırıldı. Yaklaşık 2 bin 800 lira maliyetli sistem, yaylalarda yaşayan çiftçi ve çobanların aydınlatma, buzdolabı, televizyon, hatta internet ihtiyacını karşılayabildiği gibi süt sağım üniteleri ve süt soğutma tankları gibi cihazları çalıştırarak kır hayatını kolaylaştırıyor.

YURTİÇİ VE DIŞINDAN TALEP

İlk olarak İzmir bölgesinde başlatılan Eşektrik uygulaması New York Times, Alman Pro Tv gibi dünyaca ünlü medya kuruluşlarında haber ve belgesel oldu. İzmir'de şu an için 22 çobanın eşekle, 57 çobanın da yaylada yerleşik kullandığı 'Eşektrik'e, hem Türkiye hem yurtdışından çok sayıda talep geldi. Türkiye genelinde küçükbaş hayvan çiftlikleri ve tavuk kümeslerinde de kullanılmaya başlanılan Eşektrik, Eskişehir, Bolu, Uşak, Çanakkale, Kütahya, Isparta, Trakya ve Ankara'da da başlatıldı. Yurtdışında ise Güney Afrika ülkeleri, Kosova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden talep aldıklarını belirten Ser-Gün Isı Genel Müdür Yardımcısı Uğur Polat, Fas, Nijerya gibi ülkelerde çok ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

Antalya'daki YAPEX Yapı Fuarı'nda da stant açan Ser-Gün Isı, burada Eşektrik'in semeri ve üzerindeki güneş panelini sergiledi. Nijerya'daki 3 yatırım firmasının CEO'su Ruth Obih, yaşadıkları bölgede günlük 7 saati bulan elektrik kesintisi olduğunu, bu kesintilere karşı hem yerleşik kullanım, hem de hareket halindeki köylüler için Eşektrik'in büyük ihtiyaç olduğunu söyledi. Antalyalı firmanın Eşektrik sistemi Nijerya'da da uygulanacak.KAYNAK:
DHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER