ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 08:34

Ertuğrul'un Ocağı uyanıyor

Ertuğrulun Ocağı uyanıyor


Yüzyıllardır ziyaretçisi hiç eksik olmayan "Ertuğrul Gazi Türbesi" son yıllarda, Türkiye'nin her bölgesinden gelen ziyaretçilerle dolup taşıyor.

İlginin her geçen gün arttığı Söğüt şehrinde "Ertuğrul Gaziyi Anma ve Söğüt Şenlikleri Vakfı" tarafından her cuma namazı sonrası türbe'de ikram edilen pilav ve mehter konseri, ziyaretçiler tarafından "hoş bir sürpriz" olarak değerlendiriliyor.

Yurdun dört bir yanından ziyaretçi çeken Söğüt, üzerindeki "ölü toprağını" yavaş yavaş atmaya başlarken, iç turizmdeki yerini de almak için emin adımlarla ilerliyor.

ERTUĞRUL GAZİ'NİN OĞLUNA ÖĞÜDÜ

Devlet kurmak amacı ile 1230'da Kayı Boyunu Söğüt'e getiren Ertuğrul Gazi, dünürü Şeyh Edebalı'nın "İnsanı yaşat ki, Devlet yaşasın!" düsturuyla, adalet ve hoşgörü içinde 50 yıl Selçuklu'nun uç beyi olarak görev yaptı. Şeyh Edebalı'nın nasihat ve tavsiyelerini özenle tatbik eden Ertuğrul Bey, bir taraftan tebaasındaki Rumların ve çevre tekfurların (Bizans valileri) güvenini kazanmış, diğer taraftan oğlu Osman Beye "Bak oğul! Beni kır, Şeyh Edebalı'yı kırma. O, bizim boyumuzun ışığıdır..." diye vasiyet ederek, kurulacak devletin temellerinin sağlam olması için gayret sarf etmiştir.

ERTUĞRUL GAZİ...

Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu Osman Beyin babası Ertuğrul Gazi hakkında bilinenler, kesin olmamakla birlikte, Oğuzların Kayı boyuna mensup olduğu bilinmektedir.

Oğuz boyundan biri olan Kayılar'a mensup Ertuğrul Gazi'nin ataları, Anadolu'nun ilk fethi sırasında Sultan Tuğrul Bey ve Alparslan'ın emirlerinin maiyetinde, önce Ahlat bölgesine gelmişler, Anadolu'ya yapılan seferlere katılmışlardı. Ahlat'ın Eyyubiler'in eline geçmesinden sonra, Mardin yöresine yerleşen Ertuğrul Gazi'nin babası Gündüz Alp'in içlerinde yer aldığı Türkmenler, Moğolların Mardin ve çevresini yağmalamasından sonra, bu bölgeden ayrılarak Anadolu içlerine doğru ilerlediler.

Gündüz Alp idaresindeki Kayılar da batıya göç ederek önce Erzurum yakınlarındaki Pasinler ovasına, Sürmeliçukur'a yerleştiler. Kayılar'ın Pasinler'e gelmesinden kısa bir süre sonra Gündüz Alp hastalanarak vefat etti ve yerine oğlu Ertuğrul Gazi aşiretin başına geçti.

Moğol saldırılarının bu bölgede de hissedilmesinden sonra Ertuğrul Gazi kardeşi Dündar Bey ile birlikte batıya hareket etti. Sivas yakınlarına gelip konakladığında burada Selçuklu ordusu ile Moğolların savaştığını ve Selçuklu ordusunun bozulmak üzere olduğunu gördü.

Ertuğrul Gazi Selçuklu ordusuna yardım edince savaşın seyri değişti ve savaşı Selçuklar kazandı. Alaaddin Keykubad, Ertuğrul Gazi'ye yardımlarından dolayı iltifatlarda bulunarak hi'lat giydirdi. Selçuklu ülkesinde yaşamak için göç ettiklerini öğrenince, Ankara yakınlarındaki Karacadağ ve çevresini ona verdi.

Ertuğrul Gazi bir süre Karacadağ'da kaldıktan sonra, Bizans sınırlarına kadar gelerek Söğüt dolaylarına, Aşağı Sakarya havzasına yerleşti. Burada Bizans sınırlarındaki kasaba ve köylere akınlar düzenlemeye başladı. Selçuklu ordusuyla İznik Rum İmparatoruna bağlı birlikler arasında bugünkü Pazaryeri ile Bozüyük arasındaki Ermeniderbendi denilen yerde yapılan savaşı, Selçuklular Ertuğrul Gazi'nin yardımlarıyla kazanınca, Alaaddin Keykubad ödül olarak Eskişehir ve çevresini Ertuğrul Gaziye verdi. Bu başarıdan sonra Karacahisar'ı da ele geçiren Ertuğrul Gazi, Söğüt üzerine yürüdü ve burayı fethetti.

Söğüt'ü yurt olarak tutan Ertuğrul Gazi, Bizans sınırlarına saldırılar düzenlediği gibi dostluk ilişkileri de geliştirdi. Söğüt'e yerleşmiş Kayı aşireti her geçen gün biraz daha kuvvetlenerek büyüdü. Oldukça yaşlanan Ertuğrul Gazi yerine oğlu Osman Beyi bıraktı ve Doksan yaşında vefat etti.

Türbesi Bilecik ili Söğüt ilçesinin 1 km. doğusunda bulunmaktadır.

KAYNAK:
yazete.com
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER