ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 10:26

Ermeni gencin trafik kazasında ölmesi


Marmaris'te 5 yıl önce meydana gelen trafik kazasında Ermeni uyruklu 25 yaşındaki Artur Dokoyan'ın hayatını kaybetmesiyle ilgili gösteri yapıldı.
     Yeniyol Caddesi'nde kazanın meydana geldiği noktada toplanan Dokoyan'ın yakınları ve arkadaşları, mahkeme sürecinin uzamasına ve kazaya karışan diğer tarafa ait iş yerinin camlarını kıran anneye mahkeme tarafından ceza verilmesine tepki gösterdi.
     Ermeni gencin annesi Susanna Margaryan, gazetecilere yaptığı açıklamada, kazadan 19 gün sonra oğlunun ölümüne sebebiyet verdiği iddia edilen sürücünün mahkeme tarafından serbest bırakıldığını söyledi.
     Bunun üzerine hukuk mücadelesi başlattıklarını belirten Margaryan, ''Bu zor süreç 2 yıl sürdü. Hakim bir gencin hayatını ve annesi ile kardeşlerinin acılarını hiçe sayarak vicdana sığmayan bir karar aldı. En düşük sınırdan 2 yıl 4 ay ceza verildi. Bu da günlük 20 liradan 18 ay taksitle toplam 18 bin lira para cezasına çevrildi. Temyize gittik, 3 yıldır dosyamız Yargıtay'da bekliyor'' dedi.
     Margaryan, haksız olduğuna inandıkları kararı duyunca çılgına döndüğünü ve isyan ederek karşı tarafa ait iş yerinin önüne gidip iki taş alarak iki cam kırdığını anlattı.
     Acılarına saygı göstermeyen karşı tarafın ailesinin kendisine dava açtığını ifade eden Margaryan,''Bir buçuk ay önce aleyhime açılmış olan bu dava sonuçlandı ve 100 gün hapis cezası verildi. Günlük 20 lira karşılığında para cezasına çevrildi. Bu nasıl bir adalettir. Bir can gitti cezası günlük 20 lira, acılı bir anne iki cam kırmış o da günlük 20 lira. Oğlumu öldüren 18 gün hapiste yattı, annesi ise 100 gün hapis yatacak. Ben son nefesime kadar bu mücadeleyi sürdüreceğim. Tek yaşama nedenim bu. Gerekirse tüm dünyaya sesimi duyuracağım. Adaletin yerini bulmasını istiyorum'' diye konuştu.
     Bu parayı ödemeyeceğini ve hapse gireceğini kaydeden Margaryan, ''Yaptığım şeyin arkasındayım'' dedi.
     Devlet büyüklerine seslenmek istediğini söyleyen Margaryan, ''Eğer yasalar önünde herkes eşit ise ben de bu ülkenin bir vatandaşıyım, kanunlardan eşit olarak faydalanmak istiyorum'' ifadesini kullandı.
     Kazanın olduğu yıl söz konusu yolun tek yönlü olduğunu öne süren Margaryan, ''Sürücünün ters yöne girmesi ve U dönüşü yaparak yolu kapatması hata. Ancak polis tarafından az kusurlu olarak yazıldı. Polisler yolu çift yön olarak yazmışlar. İlgili kurumlardan alınan belgelerle yolun o zaman tek yön olduğunu ispatladık'' dedi.
     Yeniyol Caddesi'nde 13 Şubat 2008'de meydana gelen trafik kazasında Artur Dokoyan'ın kullandığı motosiklet ile bir minibüs çarpışmış, kazada Dokoyan hayatını kaybetmişti.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER