ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 23:19

Erkekler de seksizm kurbanı

Erkekler de seksizm kurbanı

Yapılan bir araştırma yalnızca kadınların değil, erkeklerin de seksizm kurbanı olduğunu ortaya koydu.


Erkeklerin üçte biri cinsiyeti yüzünden çeşitli imalara maruz kaldığını ifade ediyor. 

Almanya'da bir süre önce Hür Demokrat Partili politikacı eski Ekonomi Bakanı Rainer Brüderle'nin bir gazeteci kadına göğüsleri ile ilgili cinsel içerikli sözler sarf ettiği iddiasıyla başlayan seksizm tartışmasına yeni bir boyut eklendi.

Kamuoyu araştırma şirketi YouGov tarafından yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre, her üç erkekten biri iş yaşamında seksist söylemlere maruz kalıyor. Erkeklerden yüzde 28'i iş yaşamında en az bir kez seksist göndermelerle karşı karşıya kaldığını ifade etti.

Araştırmaya katılan erkeklerin yüzde 3'ü ise bunun “çok sık” meydana geldiğini belirtti. Kadınlarda ise bu orana yüzde 7 ile çok daha yüksek. Araştırmada toplam bin kişinin görüşleri alındı. 

KADINLAR DAHA HASSAS

Araştırmaya katılan erkeklerin yarısı, cinsel içerikli yaklaşımları çok da kötü bulmadığını ifade ediyor. Kadınların ise bu konuda daha hassas olduğu gözleniyor. Kadınlardan yalnızca yüzde 21'i cinsel içerikli bir söz ya da yaklaşımın ‘o kadar da kötü olmadığını' dile getirdi. 

Ancak araştırmaya göre, kadınların ya da erkeklerin hangi tutum ve davranışı ‘seksizm' olarak değerlendirdiği kişisel yargılarla yakından ilintili. Araştırmaya katılanların yüzde 26'sı cinsel içerikli esprileri seksist olarak değerlendirirken, yüzde 29'u bu görüşü paylaşmıyor.

Yüzde 42'lik en büyük grup ise bunun espriye bağlı olduğunu dile getiriyor. Kıyafetlere yapılan bir iltifat çoğunluk tarafından seksist olarak değerlendirilmezken, kadınlar vücutlarına dair bir iltifatı seksist olarak nitelendirme eğiliminde. 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER