ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Eylül 2014 Pazartesi 11:10

Muş’ta erik ağaçları, yaprak dökmeden yeniden çiçek açtı.

Erik ağaçları mevsimi şaşırdı

Muş’ta erik ağaçları, yaprak dökmeden yeniden çiçek açtı.


Sonbahar mevsiminin iyice kendini hissettirdiği ilde erik ağaçlarının çiçek açması görenleri hayrete düşürdü.

Merkez Kültür Mahallesi’nde kalan ve ilk defa bu mevsimde erik ağaçlarının çiçek açtığına şahit olduğunu belirten Hasan Asi (39), çok şaşırdığını söyledi. Asi, “Bu mahallede oturuyorum, her gün bu yolu kullanıyorum. Erikleri de küçüklüğünden yani fide olduğu dönemden beri büyüdüğüne hep şahit oldum. 40 yaşına dayandım ve ilk defa hayatımda bu mevsimde buralarda ağaçların çiçek açtığına rastladım. Gerçekten çok aşırdım ve gözlerime inanamadım. İlk gördüğümde gözlerime inanamadım. İlkbaharda, özellikle mayıs ve haziran aylarında rastladığımız ağaçların çiçek açtığına burada şahit olduk. Muhtemelen yazın çok sıcak geçmesinden kaynaklanıyor olabilir, bu ağaç biraz erken yapraklarını döktü, yapraklarını dökünce belki gücünü çiçeğe verdi ve o çiçek bir şekilde açmış oldu ama hani görenleri gerçekten şaşırtan, tefekküre sevk eden bir durum.” dedi.

“BU MEVSİMDE KARIN YAĞDIĞINA ŞAHİT OLDUK”

Bu aylarda karın yağdığına şahit olduklarını, ancak eriklerin bu mevsimde çiçek açtığını hayatında ilk defa gördüğü kaydeden Hasan Asi, “Şu anda erik ağaçlarının çiçek açtığı bu dönemde, geçmiş yıllarda aynı bu dönemlerde bu zamanlarda karın yağdığına şahit olduk. Ama elhamdullillah bu sene Muşumuzun yazı uzun sürmüş oldu.” diye konuştu.

Daha önce bu mevsimlerde erik ağacının çiçek açtığını gördüğünü belirten Şakir Yıldız (70) ise “Ben 70 yaşındayım, ben köydeydim ve 20-22 sene Muş’ta oturuyorum. Dağda bir defa böyle gördüm ve bir defa da burada erik ağaçlarının çiçek açtığını gördüm.” şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER