ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2014 Pazartesi 14:30

Engelliler bu kez engele takılmadı!

Engelliler bu kez engele takılmadı!

İzmir Özel İş Uygulama Merkezi, zihinsel öğrenme yetersizliği bulunan çocuklara yönelik eğitim veriyor.


İzmir Özel İş Uygulama Merkezi, zihinsel öğrenme yetersizliği bulunan çocuklara yönelik Türkiye'de ilk kez sınırlandırılmamış gerçek ortamda vermeye başladığı "toplumsal uyum becerileri" dersiyle bu çocuklara toplumsal yaşam içinde bağımsız hareket etme becerisi kazandırmayı hedefliyor.

Barış, Seda, Umut ve niceleri, her biri hem aileleri hem de toplum için özel çocuklar. Zihinsel öğrenme yetersizlikleri nedeniyle özel eğitime ihtiyaç duyan bu çocuklar, zihinsel engellilerin de imkanlar sağlandığında toplumda üretken ve temel ihtiyaçlarını kendi başlarına giderebilme becerisine sahip olabildiklerinin ispatı.

Zihinsel öğrenme yetersizliği bulunan çocuklara yönelik hizmet veren İzmir Özel İş Uygulama Merkezi, bu yarı yılda öğrencilerine kendilerine uygun mesleki beceri kazandırmanın yanı sıra Türkiye'de ilk defa uygulamaya koyduğu "toplumsal uyum becerileri" dersiyle, bu tür çocuklara toplumsal hayat içinde kimseye bağımlı olmadan temel ihtiyaçlarını giderebilme becerisi kazandırmaya başladı.

Toplu taşıma araçlarına binerek seyahat etmeden bakkal ve markette alışveriş yapmaya, kuaföre gitmeye kadar toplumsal hayatın içinde var olan tüm faaliyetlerin, öğrenciler tarafından uzman öğretmenlerin gözetiminde uygulamalı olarak yapıldığı ders sayesinde, zihinsel engelli çocuklar bağımsız hareket etmeyi öğreniyor.

ENGELLİLER KENDİLERİNİ AŞTI

Derste, uzman öğretmenleri gözetiminde okulun hemen yakınındaki duraktan, daha önce numarasını öğrendikleri otobüse binerek Karşıyaka İskelesi'ne ulaşan öğrenciler, buradan vapuru kullanarak Konak'a gitti.

Günlük hayata sağlıklı bireyler için basit birer eylem olmasına karşın, zihinsel öğrenme yetersizliği bulunanlar için her biri ayrı eğitim süreci gerektiren bu faaliyetleri büyük biri heyecanla yerine getiren öğrenciler, sonrasında ise Kemeraltı'ndaki bir lokantada kendi siparişlerini vererek ve ücretini ödeyerek dışarıda yemek yemeği deneyimledi.

BİZDEN SONRA NASIL YAŞAYACAK?

Okul müdürü Oktay Serin, yaptığı açıklamada, Türkiye'de ilk defa "sınırlandırılmamış, gerçek ortamları kullanarak" merkezlerince uygulanmaya başlanan bu dersle öğrencilerine toplumsal hayat içinde tek başlarına var olabilmelerini öğretmeyi amaçladıklarını belirtti.

Bu dersle aynı zamanda zihinsel engelli çocukların ebeveynlerinin yaşadığı, "bizden sonra bu çocuk nasıl yaşayacak" korkusunu aşmayı hedeflediklerini ifade eden Serin, şunları söyledi:

"Bu ders, bir insanın toplumsal hayatta yaşaması gereken, uyması gereken tüm konuları, kuralları kapsıyor. Nasıl bizler kendimiz, tek başımıza bireysel olarak tüm ihtiyaçlarımızı giderebiliyoruz, anne babalarının vefatından sonra da bu çocukların hayatını tek başına idame ettirebilme ihtimali olacaktır. Biz aynı zamanda buna hazırlıyoruz.
Bu dersle bir taraftan da topluma da katkımız olmuş oluyor çünkü bu dersle birlikte toplum engelli insanları fark ediyor ve biz bu dersle engellilerle toplumu kaynaştırmayı değil, bütünleştirmeyi baz alıyoruz. Bunlar olması gereken şeyler, çocuklarımızın görülmesi, diğer insanların farkına varması gerekiyor."

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER