ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 20:01

Engelli öğrenciler, sorunlarına polis elbisesiyle dikkat çekti

Engelli öğrenciler, sorunlarına polis elbisesiyle dikkat çekti


Antalya'nın Manavgat ilçesinde engelli öğrenciler, polis elbisesi giyerek haftalarını kutladı. Manavgat İlçe Emniyet Müdürlüğü, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında ilçedeki engellilere polis elbisesi diktirdi. Etkinlik kapsamında engelli öğrenciler, İlçe Emniyet Müdürü İsmail Taşkıran ve İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Kılıç engellilerin soruna dikkat çekme ve engellerini aşmada birlikte güç birliği yapmak için Manavgat Kapalı Spor Salonu'ndan Cumhuriyet Meydanı'na yürüyüş yaptı.

Haftanın önemine binaen Engelliler Haftası ile ilgili konuşma yapan ve engellilerin eğitimine yönelik hizmet veren Dr. Hüseyin Vural İş Okulu Müdürü Şerafettin Çetin, engellilerin sorundan acıyarak ve basit yardımlarla kaçınılamayacağını söyledi. Toplumun bir engelli gördüğünde acıyarak bakma anlayışını yıkması gerektiğini belirten Çetin, bunun yerine sağlıklı bireylerin ortak aklı işleterek engellilerin önündeki engelleri nasıl kaldırabiliriz diye çözüm üretilmesine yönelik çalışma yapmanın daha doğru olacağını kaydetti. Çetin, "Bir engelliyi gördüğümüzde acıyarak dilenci muamelesi yapılması anlayışında vazgeçmeliyiz. Bu tür anlayış engellilerimizi rencide ediyor. Biz bu anlayışı yendiğimizde kulağı duymayan Beethoven, gözü görmeyen Aşık Veysel, Kani Karaca ve gözleri görmemesine karşı binlerce eser kaleme alan Cemil Meriç'leri yetiştiririz. Dünyamıza ışık tutan bu insanlarda engelliydi. Engelli olmak bir suç değil, esas ayıp engelli kardeşinin sorunlarına karşı duyarsız kalmadır. " şeklinde konuştu.

HEPİMİZ POTANSİYEL BİR ENGELLİ ADAYIYIZ

Kaymakam Emir Osman Bulgurlu, yaptığı konuşmada her sağlıklı bireyin potansiyel bir engelli olduğunu söyledi. Engelli olmanın bir ayıp ve tercih olmadığını belirten Bulgurlu, esas engelliliğin, engelli kardeşinin önünde engel olduğu halde kaldırmada bir gayret ve girişimde bulunmama olduğunu kaydetti. Manavgat Kaymakamlığı olarak ilçede engelli sorunlarına karşı duyarlı olduklarını anlatan Bulgurlu, bu bağlamda Kaymakamlık makamına ulaşmada engellileri kaldırmak için engelliler için asansör yaptırdıklarını ifade etti. Bulgurlu, "Hepimiz birer engelli olma adayıyız. Onun için engelli kardeşlerimizin engellerini aşmada yardımcı olalım. Engelli kardeşlerimizin sorunlarını yerinde çözüyoruz. İşitme engelli tercümanımız Guddisi Aydın, sorunlarını hızlı bir iletişimle kısa sürede çözüme kavuşturuyor. Engellilerimize acımak yerine önündeki engelli kaldıralım." diye konuştu.
Etkinlikte görme engelli öğrenci Eray Bolat, bağlamasıyla değişik yörelere ait türküleri seslendirdi. Manavgat Dr. Hüseyin Vural İlköğretim Okulu Müzik Grubu''dan iki öğrencide Üsküdar'a Giderken (Katibim) şarkısını seslendirdi. Ekinliğin sonunun da öğrenciler Gangnam Style şarkısı eşliğinde eğlendi.
Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu'yu makamında ziyaret eden öğrencilere, İlçe Emniyet Müdürü İsmail Taşkıran polis arabası hediye etti.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER