ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2014 Salı 12:04

Endemik balıklara "bilimsel operasyon"

Endemik balıklara "bilimsel operasyon"

Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü, nesli tükenmekte olan endemik balık türlerine hayata geçirilen bilimsel proje ile yeniden kavuşuyor.


Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü, nesli tükenmekte olan endemik balık türlerine hayata geçirilen bilimsel proje ile yeniden kavuşuyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından verilen destekle İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’ndeki tesislerde hazırlanan proje kapsamında Beyşehir Gölü için özel olarak üretilen, halk arasında ‘Kızılkanat’ olarak bilinen Kababurun balığının yetiştirilen 20 bin adet yavrusu Türkiye’nin en büyük tatlı sularına salındı. Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, beraberindeki yetkililerle birlikte ilk yavru balıkları göle bıraktı. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Adem Tekinay, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Konya 8. Bölge Müdürlüğü’nün görevlendirmesi ile İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi olarak Beyşehir Gölü Ekosistem Rehabilitasyon Projesi’ni hayata geçirmek için kolları sıvadıklarını anlattı. Prof. Dr. Tekinay, projenin ikinci aşamasını gerçekleştirmek üzere Beyşehir Gölü’nün Yeşildağ Mahallesi kıyılarında bir araya geldiklerini söyledi.

Prof. Dr. Tekinay, projenin ilk aşamasında Beyşehir Gölü’nün mevcut durumunun tespit edildiğini ve gölü tehdit eden, özellikle dışarıdan istilacı tür olarak tatlı sulara aşılanmış olan Gümüşi Havuz balığının alandan temizlenmesi ve sazan balıkları tarafından gölün tekrar balıklandırılması aşamasını hayata geçirdiklerini dile getirdi. Tekinay, “Projenin ikinci aşaması da fakültemizin kendi tesislerinde Beyşehir Gölü’ne özgü türleri, özellikle endemik türlerin kültüre alınarak tekrar gölün balıklandırılması esasına dayanmaktadır. Bu aşamada 2014 yılı Şubat ve Mart aylarında Beyşehir Gölü’nden avlayarak toplamış olduğumuz yerli ismiyle Kızılkanat olan canlı Kababurun adlı balıkların anaçlarını tamamen yapay koşullarda, hormon uygulaması yaparak yaklaşık 20 bin adet bir yavruyu 3 gram ağırlığı ve 7-8 santim uzunluğuna kadar üretmiş bulunmaktayız” dedi.

DÜNYADA SADECE BEYŞEHİR GÖLÜ’NDE VAR

Bu yavru balıkların kış mevsimi gelmeden Beyşehir Gölü’ne salınması için toplandıklarını vurgulayan Prof. Dr. Tekinay, “Bu tabii ki bizim üretmiş olduğumuz balık sayısı Beyşehir Gölü’nü temsil eden bir sayı olmamakla birlikte endemik olan ve dünyada sadece burada bulunan Kababurun (Chondrostoma beysehirense) türünün göldeki neslinin tükenmesini engellemek amacıyla yapılmış bir bilimsel operasyon olarak değerlendirilmesi gerekir diye düşünüyoruz. Bundan sonraki süreçte yağ balığı ve sıraz, diğer göle endemik olan türleri üretmek suretiyle tekrar tatlı suları balıklandırmayı ve gölün tekrar ekosistemine geriye dönmesi için çaba sarf etmeyi planlıyoruz. Bu konuda gerçekten başta Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu olmak üzere gerek Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürümüz Ahmet Özyanık olsun, gerek Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürümüz Durali Koçak olsun, gerekse Orman ve Su İşleri 8. Bölge Müdürlüğümüz ve yerelde ilçe kaymakamımız ve belediye başkanımız ve il ve ilçe müdürlerimiz ve ismini sayamadığımız bütün devlet yetkilileri bizlere bugüne kadar çok ciddi destek oldular. Aynı zamanda da Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifimiz ve balıkçılarımız olmasaydı biz bu projeyi gerçekleştiremezdik. Ancak sonuçta Orman ve Su İşleri Bakanlığı 8. Bölge Müdürlüğü’nün sahibi olduğu bir proje bu; biz yürütücülüğünü yapmaktayız. Tabii ki en büyük teşekkürü onlar hak etmekle beraber bundan sonra da inşallah bu tip projeler gerek bizim tarafımızdan, gerekse diğer bilimsel kuruluşlar tarafından yapılıp Türkiye’deki bütün göllerimiz eski doğal ekosistemlerine tekrar kavuşurlar” diye konuştu.

YAVRU BALIKLAR GÖL SULARINA SALINDI

Proje kapsamında yapılan balıklandırma çalışması, Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, Garnizon ve İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mustafa Özdemir, Beyşehir Belediye Başkan Yardımcısı Halim Gümüşel, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Tekinay, Orman ve Su İşleri Konya 8. Bölge Müdürü Yılmaz Kocaman, Beyşehir Milli Parklar Şefi Mehmet Şener, Konya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Osman Tat, Beyşehir İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nurettin Karşıyaka, Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Erol Erdoğan, AK Parti Beyşehir İlçe Başkan Yardımcısı Hazım Kesme, ilgili kurumların temsilci ve çalışanları ile bölgedeki balıkçıların gözetiminde gerçekleştirildi. İzmir’den bir kamyona yüklenerek içerisi su dolu tankların içerisinde Beyşehir’e getirilen yavru balıklar, tankların hortumla sularının boşaltılması ile göl sularıyla buluşturuldu.
 

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER