ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Az Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Mayıs 2013 Pazartesi 22:42

En küçük damla yaratıldı

En küçük damla yaratıldı

Bilim insanları daha önce hiç görülmemiş en küçük damlacığı yaratmayı başardı...


Uzmanlar bunun evrenin nasıl şekillendiğini anlamamıza yardımcı olabileceğini belirtti.

Bilim insanları laboratuvar ortamında olabilecek en küçük sıvı damlacığını yarattı. İsviçre'nin Cern kasabasındaki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nı kullanan uzmanlar yaratılan damlacıkların sadece üç-beş proton büyüklüğünde olduğunu söyledi. Bu hidrojen atomunun 100 binde biri veya bir virüsün 100 milyonda biri anlamına geliyor.

Damlacıkların ilkel maddeye benzediğini düşünen uzmanlar, Büyük Patlama'dan hemen sonra ortaya çıkan maddellere benzediğini kaydetti. Uzmanlar protonları çekirdekler öncülüğünde çarpıştırdığında çok çok küçük damlacık sürpriziyle karşılaştı. Bu da bugüne kadar elde edilmiş en küçük damlacık olarak tarihe geçti.

Uzmanalr bu damlacıkların sıvı damlacık olduğuna karar verdi çünkü herhanngi diğer bir maddeden çok sıvı gibi aktıklarıyorlardı. Vanderbilt Üniversitesi'nden Julia Velkovska "Bu keşifle birlikte kolektif davranışların kökeninin görülmesini görebiliriz. Kullanığımız materyal ne olursa olsun çarpışmalar akışkan ve kolektif davranışların görülmeye başlamasından önce yaklaşık 50 atomaltı parçacık üretmeye yeterli şiddetteydi" dedi.

Uzmanlar elde edilen bu damlacıkların Büyük Patlama'dan hemen sonra evrenin çok sıcak ve yoğun olduğu dönemdekilere benzer olduğunu düşünüyor. Araştırmanın ayrıntıları Physics Letters B dergisinde yayımlandı.  

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER