ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 14:13

En çok o sevindi

En çok o sevindi


Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'nin, idam edilen Başbakan Adnan Menderes'e 'iade-i itibar' yapmaya hazırlanması en çok Aydın Menderes'in eşi Ümran Menderes'i sevindirdi. Girişimi memnuniyetle karşıladığını dile getiren Menderes, "Keşke daha önce bu olmuş olsaydı, eşim de buna şahit olsaydı." dedi.

Cihan Haber Ajansı (Cihan) muhabirine duygularını anlatan Ümran Menderes, Meclis'in girişimini memnuniyetle karşıladığını kaydetti. "Onca acılar yaşanmış. Sevindirici bir şey. Ama eşim de keşke daha önce bu olmuş olsaydı, o da buna şahit olsaydı. Onun için de sevinç verici bir şey olacaktı diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Aydın Menderes'i, İstanbul'daki kabrinde dualarla anacağını dile getiren Menderes, 22 Aralık'ta Eyüp Sultan Camii'nde öğle namazını müteakip Mevlid-i Şerif okutulacağını belirterek, herkesi davet etti.

"MECLİS'E GÖNDERİLEN YASSIADA BELGELERİNİN BİR KOPYASINI MÜZEDE SERGİLEMEK İSTİYORUM"

Yassıada'ya ilişkin bilgi, belge ve ses kayıtlarının Meclis'e gönderildiğinin hatırlatılması üzerine Menderes, belgelerin bir örneğini almayı henüz düşünmediğini ifade etti. "Ancak olursa da hiç fena olmaz. Bir arşiv oluşturulur." diyen Ümran Menderes, şöyle devam etti: "Müze düşüncem var. O hayata geçirilirse, orada müzede sergilenir. İyi de olur bence. İyi bir düşünce. Böyle bir imkan varsa niçin olmasın." şeklinde konuştu.

Adnan Menderes'in kabrinin taşınması ve anıt mezar yapılmasının bir şekilde 'iade-i itibar' olduğunu anlatan Menderes ama Menderes'in avukatının çok da haklı olduğunu vurguladı. O döneme ilişkin mahkemelerin zaten mahkeme sayılmayacağının altını çizen Menderes, "Sizi buraya tıkan güç, bunu istedi." tarzı söylemden de bunun belli olduğunu söyledi.

Yassıada'da kanunsuzluk ve hukuksuzluk olduğunu belirten Menderes, eşinin mezarının taşınması sırasında devlet töreni istediğini hatırlatarak, devlet töreni ve anıt mezar yapılmasının zaten itibar iadesi olduğunu kaydetti.

Adnan Menderes'in avukatı Burhan Apaydın'ın eşiyle konuştuğunu ve teşekkür ettiğini anlatan Menderes, şöyle devam etti: "Burhan Apaydın'ın eşi 'Bunu çok önceden başlatmaya çalıştı, mücadele verdi ama fakat bugüneymiş. Aydın Bey'in görmesini o da çok arzu ederdi.' dedi. Aydın 15 yaşından beri bir mücadele veriyor, babasının adına, soyadına."

AYDIN MENDERES: MEZARININ TAŞINMASI DEVLETİN ÖZÜRÜ SAYILMALI

Bu arada, rahmetli Aydın Menderes, Cihan muhabirine 29 Şubat 2009 tarihinde verdiği röportajda bu konuyu da değerlendirmişti. "Bir darbe sonrası babanızın asılmasına ilişkin devletin Menderes ailesinden özür dilemesini bekliyor musunuz?" yönündeki soruyu Menderes, meselenin uzun bir konu olduğunu belirterek, böyle bir röportaj içinde bu soruya cevap vermenin zor olduğunu kaydetmişti.

"Biz İmralı'da bulunan merhum Menderes, Zorlu ve Polatkan'ın cenazelerinin buradan nakli için devlet töreni ve kendileri adına bir anıt mezar inşa edilmesini şart olarak öne sürmüştük." diyen Menderes, bunun 1990 yılında merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından gerçekleştirildiğini hatırlatmıştı.

"Bana yöneltilen soru bağlamında atılmış bir adımdır. Böyle sayılması lazımdır." diyen Menderes, "Biz bunun yeterli olup olmayacağı tartışmasına ise aile olarak girmedik. Bu tutumumuzda da herhangi bir değişiklik olmayacaktır." demekle yetinmişti.

 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER