ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mart 2014 Salı 15:31

En acı haykırış!

En acı haykırış!

Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında yaralanan ve 269 gündür komada uyutulan 15 yaşındaki Berkin Elvan, yaşamını yitirdi.


Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında yaralanan ve 269 gündür komada uyutulan 15 yaşındaki Berkin Elvan'ın aile avukatı Evrim Deniz Karatana, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 269 gündür tedavi altında bulunan ve son günlerde durumu ağırlaşan Elvan'ın hayatını kaybettiğini bildirdi.

Elvan'ın cenazesi, hastanedeki işlemlerin ardından Yenibosna'daki Adli Tıp Kurumu'na götürüldü.

Adli Tıp Kurumu girişindeki bahçe duvarının demirine Berkin Elvan'ın fotoğrafı ve "Umudun çocuğu Berkin Elvan" yazılı pankart asıldı.

Cenaze gelmeden önce Elvan'ın iki yakını, işlemler için Adli Tıp Kurumu binasına girdi. Bu sırada binaya girmek isteyen iki avukat görevliler tarafından içeriye alınmayınca burada bekleyen grup ile görevliler arasında tartışma yaşandı. Avukatlar daha sonra binaya alındı.

Aile üyeleri, Adli Tıp Kurumu'ndaki işlemlerin ardından teslim alınacak cenazenin Şark Kahvesi'ndeki evlerine götürüleceğini, Okmeydanı Cemevi'ndeki törenden sonra Elvan'ın cenazesinin Feriköy Mezarlığı'na defnedileceğini bildirdi

Çevik kuvvet araçlarına saldıran gruba müdahale

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin önünde Berkin Elvan için bekleyen ve göreve giden çevik kuvvet araçlarına saldıran gruba müdahale edildi.

Elvan'ın yaşamını yitirdiğini haber aldıktan sonra hastane önüne gelen gruptan bazıları, göreve giden iki çevik kuvvet midibüsünün önüne çöp tenekeleriyle barikat kurarak araçların geçişini engellemeye çalıştı. Gruptakiler daha sonra taş ve sopalarla polis araçlarına saldırdı. Polis ekipleri, araçlardan biber gazıyla gruptakilere müdahale etti.

Kalabalıktan bazı kişiler, gruptakileri sakinleştirmeye çalıştı. Trafiğin açılmasının ardından polis araçları bölgeden ayrıldı. Saldırı nedeniyle her iki araçta hasar oluştu.

Gruptakilerin taşlı saldırısı sırasında yaralanan bir kişiye hastanede müdahalede bulunuldu.

Öte yandan, hastane önündeki kalabalıktan bazı kişiler Adli Tıp Kurumu'a gitmek üzere gruplar halinde metrobüs durağına yöneldi.

Gruptan bazıları, E-5 Karayolu'ndan geçen polis araçlarını taşladı. Bu sırada bir polis aracından uyarı amacıyla havaya ateş açıldığı görüldü.

Avukatlar eylem yaptı

Anadolu Adalet Sarayı önünde bir grup avukat, Berkin Elvan'ın ölümünü protesto için eylem yaptı.

Adalet Sarayı'nın C Blok girişinde toplanan avukatlar, "Berkin Elvan ölümsüzdür" sloganları atarak, alkış tuttu.

Avukatlar adına basın açıklaması yapan Kartal Hukukçular Derneği Başkan Yardımcısı Osman Zeki Erdoğan, avukatlar olarak Berkin Elvan'ın katillerinin peşinde olacaklarını anlatarak, "Berkin bizim kardeşimiz, oğlumuz, vicdanımızdır. Katillerinden hesap soracağız çünkü çocuklar uyurken susulur ama ölürken değil" dedi.

ODTÜ yerleşkesinde toplanan bir grup da A1 kapısından AK Parti Genel Merkezine yürümek istedi.

Eskişehir Yolu'nun bir bölümünü trafiğe kapatan göstericilerin önü polis tarafından kesildi.

Güvenlik güçlerinin uyarısına rağmen dağılmayan gruba polis biber gazı ve tazyikli suyla müdahalede bulundu.

Kılıçdaroğlu'ndan Elvan'ın babasına başsağlığı

Bu arada, CHP'den yapılan açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Berkin Elvan’ın ölümünden büyük bir üzüntü duyduğu ve "Gezi şehitleri kervanına bir evladımız daha katıldı" dediği belirtildi.

Berkin Elvan'a Allah'tan rahmet dileyen Kılıçdaroğlu, Elvan'ın babasını da telefonla arayarak görüştü ve başsağlığı dileğinde bulundu.

Açıklamada, "Kılıçdaroğlu, 269 gün yaşama direnen Berkin’e rahmet, ailesine, Gezi eylemcilerine ve Türkiye’ye başsağlığı diledi" ifadesine yer verildi.

"Son derece üzücü bir hadise"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ise İzmir'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Berkin Elvan'ın ölümünden üzüntü duyduklarını söyledi.

Elvan'ın ailesine başsağlığı dileğinde bulunan Bakan Elvan, "Allah rahmet eylesin. Biz tabi bu tür olayların hiçbir şekilde tekerrür etmemesini diliyoruz. Son derece üzücü bir hadise. Allah mekanını cennet eylesin” diye konuştu. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER