ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 11:01

Emniyet toplu taşıma şoförlerini eğitiyor


Diyarbakır Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, trafikteki hataları en aza indirmek amacıyla toplu taşıma araçlarının sürücülerine eğitim vermeye başladı. Eğitimlerle 5 bin sürücüye ulaşmayı hedefleyen polis, proje kapsamında trafikte en az hata yapan ve en az ceza yiyen sürücülere çeşitli ödüller de verecek.

Türkiye’de milyonlarca kişi, toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlıyor. Bu kişilerin canını sıkan konuların başında ise şoförlerin duraklarda fazla beklemesi ya da yolcularla ilişkilerinin çok kötü olması geliyor. Şehiriçinde fazla yolcu almak için türlü hatalar yapan toplu taşıma aracı şoförleri, hem kendi hem de yolcuların can güvenliğini tehlikeye atıyor. Uzmanlar, trafikte şoförlerin hata yapmasının sebebinin, eğitim almamalarına bağlıyor. Şoförler de, "Ehliyeti alan şoför oluyor." ifadesiyle bunu doğruluyor. Trafikteki problemleri ve hataları daha aza indirgemek isteyen Diyarbakır Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü de Şoförler Odası ve diğer bazı mekanlarda düzenlediği konferanslarla 300’er sürücüyü misafir ederek eğitim veriyor. Sürücüler de trafikte gördükleri eksiklikleri yetkililere aktarıyor. Emniyet güçleri, belirtilen sıkıntıları tespit ederek çalışma yapıyor.

Bu arada konferanslara katılan şoförler, özeleştiri yaparak sıkıntılarını aralarında tartıştı. Onlar da duraklarda fazla beklenmesinden şikayetçi olduklarını, bu yüzden otobüslerini durağın dışında durdurmak zorunda kaldıklarını, bunun da trafiğin aksamasına sebep olduğunu dile getirdi. Eğitimin çok faydalı olduğunu belirten şoförler, devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER