ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 18:34

Emniyet kemeri takma başarısındaki en büyük etken ceza korkusu

Emniyet kemeri takma başarısındaki en büyük etken ceza korkusu


Afyonkarahisar’da kemer takma ve hız kontrollerinde elde edilen başarıda ceza uygulamalarının arttırılmasının çok büyük payı olduğu belirtildi. Dünya Sağlık Örgütü(WHO) tarafından ‘Güvenlik Trafik Projesi’nde pilot il seçilen kentte, kemer takma oranı yüzde 7’den yüzde 54’e çıktı.

    Küresel Yol Güvenliği Ortaklığı Temsilcileri (KYGO) Trevor Hall ile Adam Brıggs’in ziyaretinde konuşan Afyonkarashisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, ‘Güvenlik Trafik’ projesi uygulamasında pilot il seçilen kentin kemer ve hız kontrollerinde önemli bir başarı yakalayarak örnek bir il olduğunu anlattı.

    Birçok trafik kazasındaki ölümlerin emniyet kemerinin takılmaması ve hızlı araç kullanma sonucunda meydana geldiğini ifade eden Balkanlıoğlu, kentte kemer takma oranın yüzde 7’den yüzde 54’lere kadar yükseldiğini belirtti. Balkanlıoğlu, elde edilen başarıda ceza uygulamalarının arttırılmasını payının büyük olduğunu kaydederek, “Kesilen cezalar insan hayatının korunması içindir. Bizim için önemli olan insan hayatıdır. Son olarak valilik olarak emniyet kemeri takılması ile ilgili genelge çıkarttık. Bu genelgeye göre resmi araçlarında emniyet kemeri takma uygulaması dışında kalmayacağı ve trafik ekiplerince kesilen cezanın yanında bizlerinde emniyet kemeri takmayan kamu görevlilerine ceza verebileceğimiz hususu üzerinde fazlasıyla durduk.” dedi.

    Balkanlıoğlu, WHO tarafından ‘Güvenli Trafik Projesi’ kapsamında insanların hayatının güvence altına alınması hususundaki çalışmalara destek verdiklerini ve önemli sonuçlar ortaya çıktığını dile getirdi. İrfan Balkanlıoğlu, “Afyonkarahisar’da trafik kurallarına uyulması için ve tüm Türkiye’ye hatta dünya’ya örnek olmak adına insan hayatının korunmasını amaç edinen her çalışmaya destek vereceğimizin sözünü veriyorum.” diye konuştu.

    Öte yandan WHO'nun verilerine göre 2012 yılında dünyada yaşanan trafik kazalarında 13 milyon kişinin hayatını kaybetti. Bu kazalarda 50 milyona yakın kişinin de yaralandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER