ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ağustos 2014 Çarşamba 14:21

Ebola'dan korunmak için neler yapılmalı?

Eboladan korunmak için neler yapılmalı?

Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü uzmanları, ebola salgını için bazı uyarılarda bulundular.


ELLERİNİZİ ÇOK İYİ YIKAYIN

Uçak yolcularının yakın teması ile bulaşmasından korkulan ölümcül virüsten korunmanın en iyi yolunun temizlik, özellikle el temizliği olduğunu vurgulayan Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü uzmanları, şu ana kadar o bölgeden gelen tüm uçaklarda hastalık belirtisi gösteren bir yolcuya ve uçuş ekibine rastlanmadığını belirterek, şu uyarılarda bulundular:

“Ebola virüsünden korunmak için en önemli uygulamalarından birisi ellerin düzenli olarak yıkanmasıdır. Ellerin su ve sabunla yıkanması (ya da sabun bulunmadığı yerlerde ve ellerin açıkça kan ve vücut sıvılarıyla kirli olduğu durumlarda susuz alkol-bazlı el losyonun kullanılması) ciltten potansiyel enfekte materyalleri uzaklaştırır ve hastalığının geçişini önler.

Diğer uyarılar ise sırasıyla şöyle:

-Eldiven kullanılan durumlarda eldivenleri çıkarmadan önce su ve sabunla yıkayınız ve eldivenleri çıkardıktan sonra da ellerinizi yıkayınız.

-Ölü hayvanlarla, özellikle de primatlarla (Maymun türleri) temastan kaçınınız. Yerel pazarlarda tüketim için satılan primatlar dahil vahşi hayvanların etini yemeyiniz.

-Enfeksiyon olasılığını asgariye indirmek için ebola virüsü enfeksiyonu olduğundan şüphelenilen insan ya da hayvanlarla yakın temas ederken enfeksiyon kontrol önlemlerini uygulayın.

-Etkilenen bölgelerden dönen kişiler enfekte olmuş semptomatik kişi ya da hayvanların vücut sıvılarıyla temas etmeseler bile sağlık durumlarını 10 gün süreliğine takip etmelidirler.

-Enfekte olmuş semptomatik kişi ve hayvanların vücut sıvılarıyla potansiyel temasları söz konusu olan kişiler, 21 gün süreyle sağlık durumlarını takip etmelidirler.

-Seyahatleri esnasında hastalanan tüm kişilerin kendilerinde sadece ateş bile görülse acilen bir sağlık kuruluşuna başvurmaları ve burada yaptıkları son seyahat ve potansiyel temaslıları hakkında bilgi vermeleri gerekiyor.

NASIL BULAŞIYOR ve ETKİLERİ

Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü uzmanlarından alınan bilgiye göre, hastalığın bulaşma şekilleri de şöyle:

“Virüsle bulaşan Ebola’nın ilk semptomları ani ateş, ciddi derecede yorgunluk, kas ve boğaz ağrısı. Sonraki safhalarda hastalarda kusma, ishal ve bazı vakalarda hem iç hem dış kanama görülüyor.

Ebola SARS ya da grip virüsüne nazaran daha zor bulaşıyor. Havadan yayılmadığı için yayılma hızı daha yavaş. Hastalık, virüsü taşıyan bir hayvanın ya da hastanın kanına ya da ter, çiş, sperm gibi diğer vücut sıvılarına dokununca bulaşıyor. Cenazelerde bile, defin sırasında cansız bedenlere çıplak elle dokunulması virüsün bulaşmasına yol açabiliyor. Virüsün kuluçka süresi iki günden üç haftaya kadar sürüyor. Teşhisi ise kolay değil; zira ilk semptomlar gribi andırıyor.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER