ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Haziran 2014 Cuma 16:17

Dünyanın en uzun adamı iddiaları yanıtladı

Dünyanın en uzun adamı iddiaları yanıtladı

Mardinli Sultan Kösen, eşinin kendisini terk ettiği yönünde çıkan haberlere tepki gösterdi.


''Dünyanın en uzun adamı'' unvanını 2 metre 51 santimetre boyu ile koruyan Mardinli Sultan Kösen, eşinin kendisini terk ettiği yönünde çıkan haberlere tepki gösterdi.

Derik ilçesine bağlı Dede köyünde yaşayan 27,5 santimetre uzunluğundaki eli ve 36,5 santimetrelik ayaklarıyla da Guinness Rekorlar Kitabı'na giren ve yaklaşık 5 yıldır rekoru kimseye kaptırmayan "dev adam" Kösen, köyevinde gazetecilere yaptığı açıklamada, eşi Merve Kösen'in Suriyeli olduğunu anımsatarak, 2 hafta önce eşinin bir yakınının vefatı dolayısıyla Suriye'ye gittiğini söyledi.

Suriye'de yaşanan gelişmelerden dolayı bazı sıkıntıların olduğunu anlatan Kösen, eşinin dün itibariyle Türkiye'ye giriş yaptığını, eşiyle evde mutlu yaşamlarına devam ettiklerini belirtti.

Basında çıkan aslı olmayan haberlerin kendilerini çok üzdüğünü belirten Kösen, "Eşi Sultan'ı bıraktı, Suriye'ye gitti. Parasını, altınlarını kaçırdı gibi haberler çıkıyor. Gerçekten bu olayların hiçbir aslı yoktur" dedi.

Eşinin de bu haberlerden rahatsız olduğunu, eşinin ölüme kadar yanında olacağını vurgulayan Kösen, aynı duyguları kendisinin de taşıdığını kaydetti.

Kösen, şöyle konuştu:

"Gördüğünüz gibi eşim yanımda. İç savaştan dolayı yakını vefat etmişti. Hem ziyaret hem de taziyeye gitmişti. Suriye'de bütün halk çok zor günler yaşıyor. Orada yeme içme sıkıntısı var. Elektrik ve iletişim sıkıntısı yaşıyorlar. Ramazan ayı da geldi. Orada nasıl oruç tutacaklar. Bunları bana anlatıyordu, çok üzüldüm. Eşim bunları anlatmak istiyor da dil sıkıntısı var. O Arapça konuşuyor, ben Türkçe. Anlaşmakta zorluk çekiyoruz. Aramızda gönül diliyle anlaşıyoruz, ama konuşma dilinde sıkıntı yaşıyoruz."

Dünyanın en uzun adamı olarak 5 yıldır bütün dünyayı gezdiğini, Türkiye'yi tanıttığını belirten Kösen, köyde yaşam şartlarının çok zor olduğunu, hayatının burada 2-3 kat daha da zorlaştığını anlattı.

Kösen, köyde sosyal hayatının olmadığını dile getirerek, eşinin de Suriyeli olduğu için dil sorunu yaşadığını, en büyük arzularının kent merkezinde yaşamak olduğunu söyledi.

"Eşimin en büyük sorunu dil. Dil öğrenmesi lazım. Eşimin Türkçe, benim de acilen İngilizce öğrenmem lazım. Gitmediğim ülke hemen hemen çok az. Bu yüzden İngilizce'yi bilmediğim için güzel Mardinimizi tanıtamıyoruz. Ramazan ayı nedeniyle ülkenin farklı şehirlerinden ramazan etkinlikleri ve festivallerden davet alıyoruz. Sık sık gidiyoruz."

Gazetecilerin dünyada çok az kişide görülen, 17 yaşındaki Weaver sendromu hastası Rümeysa Gelgi'nin 2,13 metrelik boyuyla Guinnes Rekorlar Kitabı'na girdiğini belirtmesi üzerine Kösen, "Evet ben de gördüm. Karabük'teki kardeşimiz benim gibi o da sağlık sorunları çekiyordu. Uzun olması çok mutlu etti bizleri. Ama sağlık sorunları nedeniyle tedavi edilmek istiyor. İnşallah sağlığına kavuşur" ifadelerini kullandı.

Kösen'in eşi Merve ise Suriye'de ki iç çatışmadan dolayı amcasını oğlunun vefat ettiğini belirterek, "Amcamın oğlu şehit oldu. Onun taziyesine gittim. Birçok akrabam var Suriye'de. Oradakilerin durumları iyi değil" dedi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER