ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Haziran 2014 Pazartesi 09:39

"Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası" rekoru

"Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası" rekoru

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) öncülüğünde Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi ile çok sayıda kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütünün desteği ile elde edilen yeni rekor, kentte sevinçle karşılandı.


"Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası" rekoru programına destek için Van'a gelen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Atatürk Kültür Parkı'ndaki programın ardından Van Ticaret Borsası'nı (VATBO) ziyaret etti.
Buradan Van TSO'ya geçen Hisarcıklıoğlu, Van TSO Başkanı Necdet Takva, yönetim kurulu üyeleri ve Guinness Türkiye Temsilcisi Şeyda Subaşı Gemici tarafından karşılandı.
Guinness tarafından Van TSO adına düzenlenen sertifika ile fotoğraf çektiren Hisarcıklıoğlu, daha sonra TOBB ile Van Valiliği arasında imzalanacak 24 derslikli fen lisesi ile 200 yataklı pansiyonun protokol törenine katıldı.
Burada kahvaltı rekoruyla ilgili konuşan Hisarcıklıoğlu, Van'ın İngilizce'de 1 anlamına geldiğini ve birinci olmanın Van'a her zaman yakıştığını söyledi.
Bugün kırılan rekorun, kolay kolay aşılamayacağını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:
"Meşhur olan Van kahvaltısını, başkan olduğum zaman ve Van'a ilk geldiğimde Yusuf'un orada yapmıştım. O zaman bunun markalaşması, bütün Türkiye'ye yayılması lazım dedim. Bizim Bak Hele Bak, Ankara'ya geldi. Ama sadece Ankara'ya gelmek yetmez artık. Küreselleşme ve internet, bütün dünyayı artık avcunuzun içerisine getirdi. Bu çağda şehrini uluslararası marka yapabilmek işte bu tip hadiselerle olabiliyor. Van'a yakışır bir rekoru elde ettik. Ben bu 51 bin 793 kişiden biri olsaydım daha da mutlu olacaktım. Ama biz bakanlarımızla alana geldiğimizde artık turnikeler de sayamaz oldu."
Deprem döneminde kalabalık bir iş adamı heyetiyle Van'a geldiklerini ve sokaklarda gezdiklerini anımsatan Hisarcıklıoğlu, o dönemde kentin sokak ve caddelerinde 81 ilden yardıma gelen insanların araç plakalarını gördüğünde çok duygulandığını, bundan sonra üzüntü verici olaylar yerine rekor gibi sevindirici günlerde bir araya gelmeyi temenni etti.
Guinness Türkiye Temsilcisi ve Tescilli Hakemi Gemici ise 1 Haziran 2014'ün Van için güzel ve tarihi bir gün olduğuna dikkati çekerek, kentin dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası rekorunu kırdığını hatırlattı.
Daha önce rekorun Amerika'da olduğunu, ancak Van'ın bunu 51 bin 793 kişiyle eline geçirdiğini ifade eden Gemici, "Ben alanda şunu izledim. Herkes birbiriyle el ele tutuşup, barış, kardeşlik içerisinde barış sofrası kurdu. Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrasında herkes büyük bir aile gibiydi. İnşallah da hep öyle kalır. Dün itibarıyla rekor kırılacağını tahmin ediyordum. Herkes çok istekliydi. Sabah parka geldiğimizde biz bile turnikelerden geçerken zorlandık. O anlarda rekorun kırıldığını anladık. Resmi sonuçlar da elimize geldiği anda haklı çıktık" diye konuştu.
-Sertifikayı öperek gözyaşı döktü
Bu arada, Van'da uzun yıllardan bu yana "Bak Hele Bak" adıyla kahvaltı salonu işleten Yusuf Konak da Guinness Türkiye Temsilcisi Gemici tarafından Van TSO Başkanı Takva'ya verilen sertifikayı yere bırakarak öptü.
Herkesin şaşkın bakışları arasında sevinç gözyaşları döken Konak, Gemici'nin de elini öperek, katkılarından dolayı teşekkür etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER