ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Temmuz 2014 Cumartesi 16:23

Dünya Yetimler Günü

Dünya Yetimler Günü

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Genel Başkanı Bülent Yıldırım, her gün 10 bine yakın çocuğun çeşitli nedenlerle yetim kaldığını belirtti.


İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Genel Başkanı Bülent Yıldırım, her gün 10 bine yakın çocuğun savaş, afet ve hastalıktan dolayı yetim kaldığını ve bu sayının senede 3,5 milyona ulaştığını belirtti.

İHH'nın teklifiyle İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) tarafından geçen yıl her ramazanın 15'inin Dünya Yetimler Günü olarak ilan edilmesi dolayısıyla Esenler Belediyesi'nde basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan Yıldırım, dünyanın dört bir tarafında yetimhaneleri olduğunu belirterek, kendilerini aile ortamında hissetmeleri için çaba gösterdikleri yetimlerin mutlu olduğunu söyledi.

Yıldırım, Türkiye'deki yetim çocukların "Büyüyünce ne olacaksın?" sorusuna "doktor, avukat" dediğini, Suriye'deki yetim kamplarında kalan çocukların ise "Öleceğim ki" yanıtını verdiğini ifade ederek, savaşta çocukların geleceğinin de öldürüldüğünü kaydetti.

Suriye'de kendilerine ait yetimhanelerin yakınlarına Esed tarafından bomba atıldığını belirten Yıldırım, Birleşmiş Milletler ve İİT'ye teklifler götürerek savaşlarda yetimhanelerin zarar görmemesi için ortak amblemleri olmasını istediklerini, bu çalışmalar sırasında da her ramazanın 15'inci gününün Dünya Yetimler Günü olarak kabul edildiğini anlattı.

Yıldırım, bundan sonra ramazanın 15. gününde, yetimlerin problemlerinin tespiti ve çözümü için yetim kongresi de yapılacağını dile getirdi.

- "1987 ve 2007 arasında 1 milyon çocuğun organları çalındı"

İHH tarafından "Dünyada Yetim Gerçeği" adıyla bir rapor hazırlandığını belirten Yıldırım, şöyle devam etti:

"Her gün 10 bine yakın çocuk yetim ve öksüz kalmakta. Her iki saniyede bir çocuk anne veya babasını kaybetmektedir. UNİCEF'e göre 200 milyon civarında çocuk şu anda yetimdir. Kayıtlara geçmeyenlerle birlikte bunun 300 milyon olduğunu düşünüyoruz. Hatta 400 milyona yakın. 2013'te savaş, çatışmalar ve güvenlik için 9,8 trilyon dolar harcanmış. Bu dünyadaki bütün kaynakların yüzde 11'i. Dünyada ilk defa İslam ülkeleri Mescid-i Aksa konusunda birleşti, bir de yetimler konusunda birlik sağlandı. Bütün ülkelerin ortak kararıyla yetimler konusunda çalışma kararı alındı. Kaçırılan çocukların 1 milyon 100 bini fuhuş mafyalarının elinde. Her gün 10 bine yakın çocuk savaş, afet ve hastalıktan dolayı yetim kalıyor ve bu sayı senede 3,5 milyona ulaşıyor. Çocukların 2 milyondan fazlası da Afrika'da yetim kalıyor.

Dünyada 1987 ve 2007 arasında 1 milyon çocuğun organları çalınmış. Batı ülkeleri için yoksul ülkeler, çalınarak temel organ sağlayıcı konuma gelmiş. Dünyada her gün 40 bine yakın çocuk gereken devlet bakımında yaş sınırını geçtiği için 18 yaşına gelince sokaklara bırakılıyor. Bunlara çözüm üretilebilir mi? Üretilir. Bütün yetimlere bakılabilir. Bizim hedefimiz 400 milyon yetim çocuğun bakımını yapacak şekilde bütün kaynakları düzenli olarak bu ülkelerin kullanmasını sağlamak."

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu da uzun zamandır yetimlerle ilgili çalışma yaptıklarını belirterek, bu yıl da İHH ile işbirliğine girerek çeşitli ülkelerden gelen yetim çocukları ağırladıklarını söyledi.

Bu akşam Yenikapı'da yetim çocuklar için iftar verileceğini, yine İstanbul'daki diğer AK Partili belediyelerin de iftar programları yaptığını aktaran Göksu, şöyle devam etti:

"Kendisi de yetim olan bir peygamberin ümmetiyiz. Yetimler peygamberin emanetidirler. Onlara sahip çıkmak, en güzel şekilde geliştirmek, sorunları çözebilmek hem insani hem de İslami görevimizdir. İHH yetimler meselesini sadece Türkiye değil, dünyanın gündemine taşıdı. Yetimlerin artık el uzatılan, kucak açılması gereken kutsal emanetler olduğu çok daha iyi anlaşıldı. Bu sosyal probleme de ciddi anlamda parmak basıldı."

Toplantıya Kırgızistan, Arnavutluk, Suriye, Gürcistan, Lübnan, Afganistan, Irak, Çeçenistan ve Srilanka ve Türkiye'den gelen 30 yetim çocuk da katıldı.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER