ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ekim 2014 Pazartesi 15:01

Doğum başladı sandı, 3 kere kalbi durdu

Doğum başladı sandı, 3 kere kalbi durdu

7 aylık hamile 42 yaşındaki Allice Mayer, ağrıları başlayınca erken doğum zannedilerek hastaneye kaldırıldı.


Almanya’dan eşinin memleketi Batman’a gelen 7 aylık hamile 42 yaşındaki Allice Mayer, ağrıları başlayınca erken doğum zannedilerek hastaneye kaldırıldı. Erken doğum olmayan ancak peş peşe 3 defa kalbi duran Mayer’in aslında 2,5 yıl önce geçirdiği kaza sonrası karın ve göğüs bölgesinde yırtık oluşması sonucu ölümle burun buruna geldiği ortaya çıktı.

ERKEN DOĞUM ŞÜPHESİYLE HASTANEYE KALDIRILDI

2 çocukları olan 18 yıllık evli çift Erdoğan Kangül (46) ile 7 aylık hamile Allice Mayer, tatillerini geçirmek için Almanya’dan Batman’a geldi. Tatilini eşinin memleketinde geçiren Mayer, kocasıyla birlikte döneceği sabah sancılanmaya başladı. Bunun üzerine Mayer, erken doğum şüphesi ile Batman’da hastaneye kaldırıldı. Doktorlar, yaptıkları tetkiklerde Mayer’in erken doğum yapmadığını vücudunda başka bir problem olduğunu fark etti. Bu sırada Mayer’in kalbi durdu, erken müdahale eden doktorlar anneyi hayata döndürdü. 3 kez kalbi duran ve 3’ündede hayata tekrar dönen anne hemen Medical Park Elazığ Hastanesi’ne sevk edildi.

KARIN BOŞLUĞUNDA YIRTIK ÇIKTI

Hastanede yapılan tetkiklerde Mayer’in, 2,5 yıl önce geçirdiği trafik kazasında karın boşluğu ile göğüs boşluğunu ayıran diafragma kasında rüptür (yırtık) oluştuğu ortaya çıktı. Genel cerrahlar tarafından hemen ameliyata alınan anne, 2 saatlik operasyonun ardından hayatı kurtuldu ancak, bebeğin gelmeden önce anne karnında hayatını kaybettiği öğrenildi.

BİR ANDA BENİ DIŞARI ÇIKARDILAR

Yaşadıklarını anlatan Erdoğan Kangül, "Eşimle birlikte Almanya’dan memleketime geldik, tatilimizi burada geçirdik. Döneceğimiz gün eşim rahatsızlandı ve erken doğum diye hastaneye kaldırdı. Doktorlar erken doğum olmadığını söyledi. Ben eşimin yanındaydım bir anda beni dışarı çıkarttılar ve kalp masajı yapmaya başladılar. Eşimin kalbi durmuştu, doktorların hemen müdahalesi ile hayata döndü. Daha sonra eşimi Elazığ’da sevk ettiler. Yolda gelirken ölü gibiydi, ben öldüğünü düşündüm. Doktorlar, Elazığ’da hemen eşime müdahale ettiler ve hayatını kurtardılar. Bebeğimizi kaybettik çok üzüldük. Allah’a şükürler olsun eşim iyileşti" dedi.

YENİ BİR HAYATA BAŞLAMAK GÜZEL

Bebeğini kaybettiği için üzülen ancak tekrar hayata tutunan anne Mayer ise, "Yeni bir hayata başlamak çok güzel. Benim hayata dönmemi sağlayan tüm doktorlara teşekkür ediyorum" diye konuştu.

ACİL AMELİYATA ALDIK

Medical Park Elazığ Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Saim Berçin ise, "Hasta 2,5 yıl önce trafik kazası geçirmiş. Bu trafik kazası esnasında karın ile göğüs boşluğunu ayıran diagrafma kasında yırtık oluşmuş. Bu durum fark edilmemiş. Sonrasında hastamız hamile kalmış. Hamileliğinin 7. ayında bebek büyüdükçe karnında daha fazla yer işgal etmeye başlamış. Dalak ve ince bağırsaklar tamamen sol göğüs boşluğunu doldurmuş, kalp, akciğer tarafından itilmiş olduğundan genel durumu bozulmuş. Batman’da doktor arkadaşlar kalp ve solunum durması nedeniyle müdahale etmişler. Kalbi 3 defa durmuş ve yapılan müdahale ile hayata dönmüş. Hastanın genel durumunun neden bozulduğunu tetkik edilmesinin ardından bize sevk edildi. Hastanemizde acilen ameliyata aldık. Mide ve dalak çıkartıldı. Yırtık dikildi. Hastamızın bebeği anne karnında öldüğü için alındı. Annenin durumu şimdi çok iyi artık normal hayatına döndü" şeklinde konuştu.

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER