ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 00:40

Doğru yürü, haftada 4.5 kilo ver

Doğru yürü, haftada 4.5 kilo ver

Eğer doğru bir şekilde yürüyüş yaparsanız hem fazla kilolarınızdan kurtulur hem de ağrılarınıza son verebilirsiniz.


İngiliz fitness uzmanı Joanna Hall, doğru tekniği kullanıp yürüyerek hem yürüyüş sonrası meydana gelebilecek ağrılara son verileceğini hem de fazla kilolardan da kurtulunacağını belirtti.

İŞTE O TEKNİKLER

Haftada 3 ya da 4 kez 15 ya da 20'şer dakika yürümeye başlayın.

Adımlarınızı ya da yürüdüğünüz dakikaları sayan bir alet kullanın.

Yürüyüşten önce kısa bir süre vücut ısınızı arttıracak birkaç hareket yapın.

Çok hızlı yürümeyin yavaş adımlarla yürüyüşe başlayın ve yürürken doğru ayakkabıyı kullanın.

Yürürken kendimizi oldukça rahat bırakmalıyız. Böylece tüm ağırlığımızı belirli bir bölgeye verip, o bölgeye yüklenmemiş oluruz.

Boynunuzu ve omuzlarınızı oldukça rahat bir şekilde bırakın. Zamanla daha doğru nefes alıp vererek, bunu başardığınızı göreceksiniz.

Kollarımızı da mekanik bir duruştan öte rahat bırakmalıyız. Kol dirseklerimiz 90 derecelik bir açıyla durmalı.

Her iki kolunuzla da doğal bir duruş sergileyin. Ellerinizi yumruk pozisyonuna getirmeden yine rahat bırakarak yürüyüşe devam edin.

Çoğumuz yürürken ayaklarımızı bükerek değil dümdüz adım atarak yürürürüz. Ancak bu yürüyüş şekli hem dizlerimizi yorar hem de yürüyüşün kalçalarımıza hiçbir etkisi olmaz.

Parmak uçlarını kullanarak yürümeliyiz. Yani yürürken ayak parmaklarımızda hareket etmeli. Aynı zamanda çok kısa adımlar yerine uzun adımlar atmaya çalışmalıyız.

Üst vücut ağırlığımızı hatalı olarak kalçalarımıza veririz. Yürürken her iki kalçamızda da birer bardak su varmış gibi düşünmeli ve kalçalarımızı iki yana sallamamaya çalışmalıyız.

Kalçaları yürürken sıkmak yerine rahat bir şekilde yürümeliyiz. Böylelikle kalçalarımızdaki kiloları da yok etmeye başlayabiliriz.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER