ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ağustos 2013 Perşembe 12:37

Diyarbakır'da kan davalı 130 aile var, barıştırma çabaları sürüyor

Diyarbakırda kan davalı 130 aile var, barıştırma çabaları sürüyor


Diyarbakır’da son günlerde meydana gelen kavgalar, yıllardır devam eden kan davalarını yeniden gündeme getirdi. Bölgede farklı tarihlerde başlayan 130 kan davasının halen devam ettiği ifade ediliyor. Bölgede tarafları barıştırmak için çaba gösterenlerin başında Jandarma geliyor. Aileler arasındaki husumetleri sona erdirmek için sözü dinlenen kanaat önderleriyle birlikte hareket ederek büyük çaba gösteren Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı, geçen yıl 15 kan davasından 7’sini barışla sonuçlandırdı.

Güneydoğu'nun kanayan yaralarından biri olan kan davası, yıllarca devam edebiliyor. Karşılıklı adam öldürmeler sebebiyle bugüne kadar binlerce aile mağdur oldu. Geçen yıl aile kavgalarında 24 kişi hayatını kaybetti, 34 kişi de yaralandı. Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Hilmi Atabay'ın çabalarıyla barış atağına geçildi. Jandarma, asli görevi olmamasına rağmen toplumsal huzuru sağlamak için husumetli aileleri barıştırmaya çalışıyor.

Jandarmanın sorumlu olduğu bölgede meydana gelen aile kavgaları mercek altına alındı. Farklı köy ve mezralarda 130 kan davası bulunduğu tespit edildi. Ardından da aileler arasında barışı sağlamak için girişim başlatıldı. Can kayıplarının önüne geçip huzuru temin etmeye yönelik faaliyetler kapsamında bu yıl başlayan 15 kan davasından 7'si bitirildi. Toplumun önemli kanaat önderlerinin de desteğiyle barış yolunda önemli adımlar atıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER