ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Kasım 2013 Cuma 23:01

Dışişleri Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği'nden cumhuriyet balosu


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, her türlü eleştiriye rağmen Türkiye'nin sadece bölgesel bir güç olmakla yetinmeyerek, küresel bir güç haline geleceğini söyledi.
Cumhuriyetin 90. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnise Gül'ün himayesinde Dışişleri Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği (DMEDD) tarafından Ankara Palas Devlet Konukevi'nde "Cumhuriyet balosu" düzenlendi. Balo, konuşmaların ardından basına kapalı devam etti.
Balonun açılış konuşmasını yapan Bakan Davutoğlu, "Her türlü eleştiriye rağmen Dışişleri Bakanlığı olarak, hükümetimiz olarak yine iddia ile söylüyoruz. Kim ne derse desin cumhuriyetimiz sadece bölgesel bir güç olmakla yetinmeyecek küresel bir güç olacak" dedi.
Büyük milletleri diğer gruplardan ayıran en önemli özeliğin en zor aşamalarında olmaz denilenleri olur kılmaları olduğunu vurgulayan Davutoğlu, büyük sınamalarla karşı karşıya kalan Türk milletinin bütün bir Afro-Avrasya coğrafyasında her seferinde birlikteliğini, beraberliğini koruyarak bu sınamaları bütün milletleri şaşırtacak şekilde atladığını belirtti. Davutoğlu, yakın tarihteki örnekleri hatırlatarak, şunları söyledi:
"Belki de bunun en büyük, son örneği herkesin uzun süren savaşlardan sonra 1911'de Trablusgarp Savaşıyla başlayan süreçte, Balkan Savaşlarıyla hemen hemen dünyanın her yerinde dağılmış çeşitli cephelerde savaşarak yıpranmış bir milletin bitti sanılan enerjisinin bir anda ayağa kalkmasıyla şahlanışıyla sadece bir istiklal harbini kazanmak değil aynı zamanda halkıyla bütünleşerek yeni bir devlet kuracak güçte olduğunu ortaya koymuş olmasıdır."
-"Nereye gidersek gidelim sehitleri yad etmek vazifemiz"
Başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere bütün silah arkadaşlarına ve şehitlere minnet duygularınıı ifade eden Davutoğlu, nereye gidilirse gidilsin, hangi gerekçeyle olursa olsun terk etmedikleri en önemli vazifenin orada bulunan şehitleri ziyaret etmek olduğunu aktardı.
Türk milletinin cumhuriyeti küçük fedakarlıklarla ve kolay kazanımlarla elde etmediğini vurgulayan Davutoğlu, cumhuriyeti birçok cephede şehit düşen kahramanların güçlü bir iradeyle tarihe ağırlığını koyarak inşa ettiğine dikkati çekti. Davutoğlu, "Bizim vazifemiz 100. yıla yaklaşırken bu emaneti çok daha ileri düzeylere taşımak ve o gün yeni bir devlet inşa ederken fakru zaruret içinde olan bir milletin bu sefer 100. yılında küresel bir gücün vatandaşları olma umudunu onlara yaşatmaktır" ifadesini kullandı.
- "Herkes hayranlıkla Marmaraydan bahsediyor"
Cumhuriyetn kuruluş yıl dönümünde Marmaray'ı açtıklarını hatırlatan Davutoğlu, 154 yıllık bir rüyanın bütün dünyanın hayranlığını kazanarak gerçekleştiğini belirtti. Davutoğlu, denizin 60 metre derinliğinde ve başka hiçbir yerde gerçekleşmemiş bir teknoloji uygulayarak iki kıtayı birleştirdiklerine işaret ederek, "Sadece iki kıtayı birleştirmedik. Aynı zamanda tarihleri, coğrafyaları, umutları, idealleri birleştirdik" değerlendirmesinde bulundu.
Herkesin hayranlıkla Marmaray'dan söz ettiğini aktaran Davutoğlu, bugün de Belarus Dışişleri Bakanı'nın Marmaray'dan bahsedip, "ancak zeki milletlerin yapabileceği bir başarı" diyerek kutladığını dile getirdi.
-"Bizi en güçlü kılacak olan şey cumhuriyetin felsefesidir"
Daha ulaşılacak çok hedef olduğunu belirten Davutoğlu, Türkiye'yi bu hedeflere ulaşma çabası içinde en güçlü kılacak olan şeyin cumhuriyetin felsefesi olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti:
"Cumhuriyetin felsefesi temelde vatandaşlara hiçbir imtiyaz, hiçbir ayrılık tanımaksızın bütün vatandaşların eşitliği üzerinden bir aidiyet duygusunun kurulmasıdır. Cumhuriyetin demokratik özü budur. Herkesin bu felsefeyi benimsediği ölçüde cumhuriyet bilinciyle toplumsal enerjiyi ayağa kaldıracağına inanıyoruz."
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER