ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Çok Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Kasım 2012 Pazar 14:01

Derin ve rahat bir nefesi 62 yıl sonra alabildi


Tek kapaklı kalple 62 yıl yaşayan vatandaş, gittiği dördüncü hastanede ancak konan teşhis ardından sağlığına kavuştu. Zahit Fidan, "Seneler sonra derin ve rahat bir nefes alabildim.” dedi.

Bursa’da yaşayan Zahit Fidan (62), göğsündeki kronik ağrı ve nefes darlığı şikayetiyle, geçtiğimiz aylarda bir sağlık kurumuna başvurdu. Buradan bir başka sağlık kurumuna yönlendirilen ve hemen müşahade altına alınan Fidan’a anjiyo yapıldı. Anjiyonun ardından, kalbinde ve damarlarında bir sorun kalmadığı ifade edilen Zahit Fidan, taburcu edilerek evine gönderildi. Ancak Fidan, ağrı ve nefes darlığı şikayetleri geçmeyince bir başka sağlık kurumuna başvurdu. Bu kez Fidan’a bronşit teşhisi konuldu. Zahit Fidan, başından geçeleri şöyle anlattı:

“Gittiğim üçüncü hastanede yazılan reçetedeki ilaçları kullandım ancak durumumda bir düzelme olmadı. Başka bir hastaneye daha gittim orada da bronşit tanısı koydular, 6 ay bronşit tedavisi gördüm. Çuval dolusu yanlış ilaç kullanmama sebep oldular. İlaçlar nedeniyle ciğerlerimde ödem oluştu. 15 günde bir kontrole gidiyordum. Durumum düzelmiyor daha kötüye gidiyordu. Son olarak Kurban Bayramı’nda yürüyemez hale geldim.”

"SENELER SONRA DERİN VE RAHAT BİR NEFES ALABİLDİM"

Son çare olarak bir arkadaşının tavsiyesiyle Medical Park Bursa Hastanesi’ne başvurduğunu anlatan Fidan, “Uz. Dr. Hakan Özkan’a şikâyetlerimi anlattım. Yaptıkları tetkiklerin sonucunda kalbimdeki sorunu ortaya çıkardılar. Meğersem kalp kapakçıklarımdan biri doğuştan çalışmıyormuş. Bronşite yakalanmamışım, anjiyoya da ihtiyacım yokmuş. Doç. Dr. Osman Tiryakioğlu ve Op. Dr. Elif Ceylan Uyanık tarafından ameliyat edilerek sağlığıma kavuştum. Seneler sonra derin ve rahat bir nefes alabildim. Doktorlarımıza çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Operasyonla ilgili bilgi veren Medical Park Bursa Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahı Doç. Dr. Osman Tiryakioğlu ise “Kardiyoloji servisimizde Uz. Dr. Hakan Özkan ve Doç. Dr. Tahsin Bozat tarafından yapılan incelemede, normalde kalpte çift yaprakçık olması gereken mitral kapağın tek yaprakçıkla çalıştığı ve bu nedenle ileri derecede kan kaçırdığı tespit edildi. Hastayı hemen ameliyata aldık ve son derece başarılı geçen operasyon neticesinde hasta sağlığına kavuştu. Nedeni doğumsal bir anomali olan bu hastalık, literatür taramalarında nadir olarak rastlanan bir durum.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER