ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 14:45

Depremde ölenler için Yasin-i Şerif okudular


Bolu'da 12 Kasım 1999 yılında meydana gelen depremde hayatını kaybedenler için Yasin-i Şerif okundu.

Depremin yıldönümü dolayısıyla anma programı gerçekleştirildi. Bolu Belediyesi Necip Fazıl Kültür Merkezi’nde yoğun katılımla gerçekleştirilen ’12 Kasım 1999 Depremi Yıldönümü Anma Programı’nda depremde hayatını kaybedenler için Yasin-i Şerif okundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, depremde yaşadıklarını anlattı.

Başkan Yılmaz, “Anlamlı bir gün dolayısıyla bir aradayız. Geçirdiğimiz depremin acılarını kendimizce sardık, fakat yakınlarını kaybedenler hala içlerinde o sızıyı yaşıyor. O günler belki mahşeri günlerdi. 17 Ağustos’ta gerçekleşen birinci deprem günü evden hiç dışarıya çıkmadım. Balkondaydım ve öylece kaldım hiçbir yere kımıldayamadım. Ama ikinci depremde tam evden çıkmak için hazırlanıyorduk ki deprem meydana geldi ve çıkan gürültü inanılmaz bir gürültüydü. Bir zaman sonra dışarıda gürültünün, kıyametin içerisinde dolaştığınızda bütün insanlar aynı şartlarda olduğu için belki de her şey doğal geliyor. Şu anda ise o günler geçti ve o mahşeri günleri çabuk unutuyoruz." dedi.

Alaaddin Yılmaz, "Bolu’da Allah’a binlerce şükür olsun ki fazla ölüm gerçekleşmedi. Fakat Sayın Valimizden de öğrendiğim kadarıyla içerisinde bulunduğumuz coğrafyanın neredeyse yarısı dinamik fayların üzerinde bulunuyor. Bizim yani Bolu’nun bu coğrafyanın üzerinde bulunduğu konum ise Kuzey Anadolu Fay hattının tam üzerinde. Zamanını ve şiddetini bilemesek te Bolu her zaman deprem tehlikesi ile karşı karşıya olan bir bölge. Deprem öncesi hassasiyetlerimizle şu andaki hassasiyetlerimiz arasında oldukça büyük bir değişim gerçekleşti. Bundan sonra inşa ettiğimiz evlerimizi daha dayanıklı yapmamız gerekmekte. Burada iş Belediyelere de düşüyor ve kontrol mekanizmasının da çok iyi olması gerekiyor.” diye konuştu.

Başkan Yılmaz’ın konuşması ve anı defterini imzalamasının ardından Yasin-i Şerif ve ilahiler okunması ve depremde yaşanılanlarla ilgili slayt gösterisinin ardından salon programı sona erdi.

Salon programının ardından vatandaşlar, belediye önünde devam eden etkinliklere katıldı. Belediye önünde devam eden programda öncelikle 1999 yılında gerçekleşen depremin üzerinden geçen her 1 yıl için gökyüzüne fener bırakıldı. Daha sonra katılımcılara çorba ikramı gerçekleştirildi. Son olarak belediye bandosu ve vatandaşların Kızılay’a kan bağışında bulunması ile program sona erdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER