ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Şubat 2014 Cuma 15:07

Dedikodu daha etkili olabilir

Dedikodu daha etkili olabilir

Henüz tedavisi bulunamayan alzheimer hastalığına karşı kamuoyunda bilindiği gibi bulmaca çözmenin değil “dedikodu” yapmanın daha faydalı olduğu iddiası gündeme geldi.


Medicana International Ankara Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Zülküf Önal, “Yaşlılıkla beraber ortaya çıkan ve başta unutkanlık olmak üzere, çeşitli zihinsel ve davranışsal bozukluklara yol açan ilerleyici bir beyin hastalığı” olarak tanımladığı alzheimerin, 65 yaş üstünde her 10 kişiden birinde, 85 yaş üstünde ise iki kişiden birinde görüldüğünü belirtti.

BULMACA FAYDA SAĞLAMIYOR

Aşı çalışmalarının sürdüğünü ancak hastalığın kesin tedavisinin henüz bulunamadığını kaydeden Önal, kullanılan tedavi seçeneklerinin sadece hastalığın seyrini yavaşlattığını bildirdi. Önal, “Ancak yine de hastalıktan korunmada zihinsel canlılığı sağlayan egzersizler önerilebilir. Kişinin sıkça bir şeyler okuması, okuduğunu, öğrendiğini, gün içinde yaşadıklarını yakınındakilerle paylaşması oldukça önemli. Kabaca dedikodu yapabilir. Çünkü dedikoduda ‘yakın hafıza’ yani gün içinde ya da bir önceki gün olanlar daha çok konuşulur. Bulmaca çözmenin ise sanıldığı gibi faydası yok. Çünkü bulmacada da ‘uzak hafıza’ kullanılır. Lisede, hatta ilkokulda öğrenilenler gerekebilir. Bu nedenle bulmaca bu hastalıkta fayda sağlamıyor. Bu bilgi 2013 yılında ‘Ageing Research Reviews’ bilimsel dergisinde de yer aldı” dedi.

BABANIN YAŞI DA ÖNEMLİ

Hastalığa ilişkin ailesel yatkınlığın düşük oranda olabileceğinin düşünüldüğünü, risk faktörleri arasında birinci derece akrabada Down Sendromu, doğumda babanın ileri yaşı, sigara ve alkol kullanımı, damar sertliği, kafa travması ve depresyon gibi çok çeşitli durumların sayılabileceğini ifade eden Önal, bunamanın en sık nedeni olan hastalığın ilk belirtisinin genellikle unutkanlık olduğunu kaydetti. Önal, “Maalesef kişiye herhangi bir tıbbi müdahale yapılmadığı takdirde ortalama 9 yıl içinde ölümle sonuçlanır. Erken tanı çok önemli” dedi.

HASTALIĞIN ÜÇ EVRESİ VAR

Erken evre: Bellek kaybı, günün tarihini hatırlamada güçlük, daha önce bildiği mekanları tanıma da güçlük, karar vermede güçlük, kelimeleri bulmada güçlük.
Orta evre: Belirgin unutkanlık, kişileri tanıyamama, yıkanma, giyinme gibi gündelik işlerde yardım ihtiyacı, çevrede kaybolma, konuşmada bozulma, hayaller görme, depresyon gibi ruhsal bozukluklar.
İleri evre: Aile üyelerini tanıyamama, yemek yeme ve yürümede güçlük, zaman içinde yatağa bağımlı hale gelme, idrar ve gayta kaçırma ve ciddi davranış bozuklukları. 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER