ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2012 Cuma 11:37

Çorum'dan Suriye halkına makarna


Çorum Valiliği koordinesinde başlatılan yardım kampanyası kapsamında toplanan 55 ton un ile 3 ton makarna, bölge halkına ulaştırılmak üzere Gaziantep'e gönderildi.
    
Çorum Valisi Sabri Başköy, İl Özel İdaresi bahçesinde düzenlenen uğurlama töreninde, Suriyeli sığınmacıların işlemleri ile ilgili Koordinatör Vali olarak görevlendirilen Merkez Valisi Veysel Dalmaz'ın kendisini arayarak, bölgede acil olarak un ihtiyacı bulunduğu bilgisini ilettiğini söyledi.
    
Bunun üzerine Pazartesi günü kentteki un üreticileriyle toplantı yaptıklarını ifade eden Vali Başköy, ''Arkadaşlarımız çok duygulandı ve gözyaşı döktüler. Kendi aralarında organize olarak kısa sürede 55 ton un ve 3 ton makarna gönderebileceklerini taahhüt ettiler. Pazartesi günü taahhüt edilen yardımları bugün yola çıkarıyoruz'' diye konuştu.
    
Yardımların Gaziantep'te Kızılay'ın depolarına indirileceğini belirten Vali Başköy, yardımların Vali Dalmaz ve Kızılay'ın koordinatörlüğünde Suriye'deki vatandaşlara dağıtılacağını dile getirdi.
    
 ''Kardeşlerimizin imdadına yetişmiş olacağız''
    
Yardımın, genel yardım kampanyası olmadığını, durumun aciliyetine göre yapılan bir yardım olduğunu vurgulayan Vali Başköy, ''Bu yardım şunu gösteriyor ki, çok kısa bir süre içerisinde organize olup, acil yardımları mağdur kardeşlerimize ulaştırabiliyoruz. Bu yardım aynı zamanda halkımızın duyarlılığını ve hassasiyetini gösteriyor. Katkı yapan hayırsever iş adamı ve fabrika sahiplerine teşekkür ediyorum. Gönderdiğimiz bu yardımlarla kardeşlerimizin imdadına yetişmiş olacağız'' diye konuştu.
    
Suriye'deki olayların da biran önce bitmesini istediklerini ifade eden Vali Başköy, şunları kaydetti:
    

''Suriye'deki kardeşlerimizin bu mağduriyetinin, mazlumiyetinin biran önce bitmesini bekliyoruz. Bunu canı gönülden istiyor ve dua ediyoruz. Çünkü bunlar bizi yürekten yaralıyor. Ülkemiz, 138 bin sığınmacı kardeşimizi vatan toprağında ağırlıyor. Her gün yediriyor, içeriyor ve giydiriyor... Bu, ülkemizin ve milletin himmetidir. Bu yardımlar Suriye'nin içine gönderilecek. Böylelikle orada ki kardeşlerimizin imdadına yetişmiş olacağız.''
    
Konuşmaların ardından İl Müftüsü Mehmet Aşık tarafından dua okundu.
    
Daha sonra un ve makarna yüklü kamyonlar, Gaziantep'e uğurlandı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER