ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 14:37

Çok tehlikeli yaşlar...

'Sigaya başlama yaşı 10, alkole 11, uyuşturucuya 12'


Önemli halk sağlığı sorunlarından olan sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerin kullanımı her geçen yıl tüm dünyada artıyor. Madde bağımlılığıyla ilgili yapılan araştırmalar sigaraya başlama yaşının 10, alkole 11, uyuşturucuya da 12 olduğunu gösteriyor. Aynı araştırmalara göre, 9 ile 17 yaş arası gençlerin yüzde 16’sı sigara, yüzde 11’i alkol ve yüzde 2,9’u uyuşturucu kullanıyor.

Trabzon Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Köksal Hamzaoğlu, yaptığı açıklamada, önemli halk sağlığı sorunlarından olan sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerin kullanımı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de artış gösterdiğine dikkat çekti. Yapılan araştırmaların bu gerçeği gözler önüne serdiğini ifade eden Hamzaoğlu, şu bilgileri verdi; “Madde bağımlılığına başlama yaşı sigara için 10, alkol için 11, uyuşturucu için 12’dir. 9 ile 17 yaş arası gençlerimizin yüzde 16’sı sigara, yüzde 11’i alkol, yüzde 2,9’u uyuşturucu kullanmaktadır. Dünyada yaklaşık 184 milyon kişi uyuşturucu bağımlısıdır. Cinayet, boşanma, hırsızlık, intihar, trafik kazaları gibi suçların yüzde 80 sebebi alkoldür. Türkiye sigaraya bağlı hastalıkların tedavisi için her yıl 8,5 milyar dolar harcamaktadır. Ülkemizde her yıl 200 bin kişi, dünyada her 13 saniyede 1 kişi sigara sebebiyle ölmektedir.”

Dr. Hamzaoğlu, 4207 Sayılı Yasayla getirilen birtakım kısıtlamalar nedeniyle Türkiye’deki sigara tüketim oranlarında azalma sağlandığını kaydetti. Sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımının insan sağlığı üzerinde birçok olumsuz etkisi olduğuna dikkat çeken Hamzaoğlu, “Özellikle ağız, yutak, gırtlak, yemek borusu, mesane, böbrek, pankreas ve mide kanserleri, lösemi, karaciğer harabiyeti, ülser, siroz ve felç gibi birçok hastalığın sebebi madde kullanımıdır. Uyuşturucu kullananlarda bulaşıcı hastalık görülme riski de artar.” dedi.

Hamzaoğlu, iyi bir eğitim, düzenli bir aile ortamı ve toplum yapısının madde bağımlılığı ve alkolle mücadelede yol alınmasına yardımcı olacağını vurguladı. Uyuşturucu ve alkol bağımlılarının tedavisi zaman ve sabır istediğine de değinen Hamzaoğlu, tedavi altına alınan kişilerin tedaviyi kendilerinin istemesi ve kararlı olması gerektiğini sözlerine ekledi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER