ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2014 Çarşamba 12:06

Çok öten horozu BİMER'e şikayet ettiler

Çok öten horozu BİMERe şikayet ettiler

Karaman'da bir kişi, komşularının horozu çok öttüğü için rahatsız olduğunu ileri sürerek Başbakanlık İletişim Merkezi'ne şikayette bulundu.


Yeşilada Mahallesi'nde isminin açıklanmasını istemeyen bir kadın, evinin bahçesinde satın aldığı civcivleri büyütmeye başladı.

Bir süre sonra civcivlerin içinde büyüyen bir horoz, çok öttüğü gerekçesiyle kadının komşusunun şikayetine neden oldu. Gece çalışan ve sabaha karşı işten gelen komşu, horoz çok öttüğü için sabah uyuyamadığını söyleyerek kadını uyardı.

Horozun ötmesinden rahatsız olan kişi, sonuç alamayınca horozu ve sahibini Belediye ile Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) şikayet etti. Şikayeti değerlendiren yetkililer, durumu Karaman Belediyesine iletti.

Harekete geçen Zabıta Müdürlüğü ekipleri, önce 27 Haziran tarihinde "Evinin bahçesinde tavuk, horoz ve köpek beslediği ve çevreyi rahatsız ettiği" iddiası ile tutanak tuttu. Şikayetler devam edince 14 Temmuz günü "yapılan kontrolde uyarı ve ikazlara rağmen horoz ve tavukları kaldırmadığı" gerekçesiyle zabıta, tekrar tutanak tutup evrakı Belediye Encümenine sevk etti.

Bu sırada olaydan haberdar olan Karaman Belediyesi Meclis ve Encümen üyesi Beytullah Karakaş, horozu satın alarak iki komşu arasındaki sorunun giderilmesini sağladı. Horozu satın alarak köyüne götüren Beytullah Karakaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Belediye de horozun sahibi ve şikayet eden kişi ile yüz yüze görüştüğünü söyledi.

Her iki tarafa hak verdiğini ifade eden Karakaş, "Biri 'bahçeli evimde 2 horoz besleme hakkım yok mu?' diyor. Öbür tarafta hasta var, yaşlı var. Adam sabah işten gelmiş uyuyacak, uyuyamıyor. Biz de şaşırdık" dedi.

"Elimle büyüttüğüm horozu kesemem"

Karakaş, olayın kavga derecesine gelmesi üzerine Encümen'de bu konuyu konuştuklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Horozun oradan uzaklaştırılması ve sahibine Kabahatler Kanunu'na göre ceza kesilmesi lazım. Son çare olarak horozun sahibi kadın ile son kez konuştum. Kendisine horozu bir yakınına vermesi veya kesmesi gerektiğini söyledim. Eliyle besleyip büyüttüğü horozu kesemeyeceğini söyledi. Ben de horozu bana satmasını söyledim. İlk önce kabul etmedi. Köyde kayınpederimin tavukları olduğunu, böyle cins horozlara meraklı olduğunu, bu horozu köye götürebileceğimi söyleyince ikna oldu. Kabul etmek istemese de zorla 100 lira verip horozu satın aldım. Hem komşular kavga etmemiş hem de sorun çözülmüş oldu."

Saatte 610 kere öttüğünü ileri sürerek şikayetçi olmuş

Karaman Belediyesinde görevli zabıta memuru Murtaza Demiralay ise horozun BİMER'e kadar şikayet edildiğini bildirdi.

Şikayetçinin saat 05.00 ile 06.00 arasında 610 kere öttüğünü iddia ettiğini anlatan Demiralay, "Zabıta olarak gidip bir kaç kez tutanak tuttuk. Bu sorun nasıl çözülür bilemiyorduk. Beytullah bey de horozun sahibini ikna ederek horozu satın aldı. Sorun da çözülmüş oldu" dedi. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER