ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 23:32

Çok hızlı yiyoruz

Çok hızlı yiyoruz

Bir kişi günde ortalama kahvaltı, öğle ve akşam yemeği için bakın kaç dakika ayırıyor...


İnsanlar artık kendilerine çok daha az zaman ayırıyor.

Öyle ki zorunlu ihtiyaç olam yemek için bile günde yarım saat bile fazla geliyor. İngiltere'de yapılan bir araştırmada ortalama bir yetişkinin üç öğün yemek için çok az zaman ayıtdığı ortaya çıktı.

Araştırmaya göre çoğu insan kahvaltıya altı dakika, öğlen yemeğine sekzi dakika ve akşam yemeğine ise dokuz dakika ayırdığını belirtti.

Uzmanlar insanların bir an önce yemeklerini bitirip günün diğer rutin işlerini yapmaya koyulduğunu kaydediyor. Bu işler arasında toplantı, işe gidip gelmek veya çocuklara bakmak gösterilebilir.

Araştırmaya göre katılımcıların büyük çoğunluğu üç öğün yemeği 23 dakikada bitiriyor. Ancak uzmanlar sadece bir öğün için en az 20 dakika ayırılması gerektiğini tavsiye ediyor.

Beşte biri yemek yemek için bir iskemleye kesinlikle oturmuyor, üçte biri o kadar hızlı yiyor ki ancak tadını alabiliyor. Conscious Food (Bilinçli Gıda) adlı kuruluşun yaptığı araştırmayı değerlendiren kurucusu Kristina Locke "İnsanların yemek yemeye ayırdığı bu zamanı gördüğümüzde şaşırdık. Katılımcıların yüzde 80'i her öğün için 20 dakika ayırılması gerektiğini anlıyor ama bizi araştırmamız bunun ancak üçte birininin tüm öğünler için ayrıldığını gösteriyor" dedi.

Aynı araştırmaya göre İngilizlerin yüzde 21'i kahvaltı atlıyor, çünkü işe erken gitmesi gerekiyor, yüzde 16'sı yemeğini yanında yaşıyor, ulaşım araçlarında yiyor. Yüzde 33'ü ise günde bir veya daha fazla, yüzde 42'si iki veya daha fazla öğün yemek yiyor.

Uzmanlar hızlı yemek sonucu sindirim sorunlarının ortaya çıkmasının büyük olasılık olduğuna dikakt çekiyor.  

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER