ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mart 2017 Perşembe 11:29

Çocuk gelişimcileri ve odyologlarda istenilen bazı şartlar kaldırıldı

Çocuk gelişimcileri ve odyologlarda istenilen bazı şartlar kaldırıldı

Milli Eğitim Bakanlığının kararı doğrultusunda, çocuk gelişimi ile çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü mezunları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde pedagojik formasyon almadan uzman öğretici olarak çalışabilecek. Odyoloji bölümü mezunları da eğitim odyolojisi alanında yüksek lisans yapmaksızın, rehabilitasyon merkezlerinde ve işitme engelli bireyler destek eğitim programlarında uzman öğretici olarak görev alabilecek.


Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), çocuk gelişimi ile çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü mezunlarının pedagojik formasyon eğitimi, odyoloji mezunlarının da eğitim odyolojisi yüksek lisans programını bitirmeden özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde uzman öğretici olarak çalışabilmesine olanak sağlandı.

AA muhabirinin MEB yetkililerinden aldığı bilgiye göre, çocuk gelişimi ile çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü mezunlarının öğretmenlik bölümünden derece almadıkları ve sağlık meslek yüksekokullarından mezun oldukları için pedagojik formasyonları bulunmadan rehabilitasyon merkezlerinde çalışamamaları nedeniyle yeni bir düzenleme yapıldı.

Bakanlık, ilgili kanun doğrultusunda faaliyette bulunan çocuk gelişimi, odyoloji bölümü ile çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü mezunlarının kuruma ilettiği talepler ve resmi yazışmaları sonunda, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde uzman öğretici olarak görevlendirilebilmesine karar verdi.

Karar doğrultusunda, çocuk gelişimi ile çocuk gelişimi ve eğitimi mezunları pedagojik formasyon almadan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, çocuk gelişimi ve okul öncesi öğretmenliği ile çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmenliği bölümü mezunlarının eğitim verdiği destek eğitim programında uzman öğretici olarak görevlendirilebilecek.

- Eğitim odyolojisi yüksek lisans şartı kaldırıldı

Odyoloji bölümü mezunları daha önce eğitim odyolojisi yüksek lisans programından mezun olduktan sonra işitme engelliler mesleki eğitim programları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışabiliyordu.

Yeni düzenlemeyle odyologlar, eğitim odyolojisi alanında yüksek lisans yapmaksızın, rehabilitasyon merkezlerinde, işitme engelli bireyler destek eğitim programının işitme eğitimi, dil eğitimi ve sosyal iletişim modülü ile dil ve konuşma güçlüğü destek eğitim programının gelişimsel dil modülünde uzman öğretici olarak görev yapabilecek.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER