ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 01:10

Çocuğunuz psikopat olabilir!

Çocuğunuz psikopat olabilir!

Çocuğunuzun ileride psikopat olup olmayacağı nasıl anlaşılır biliyor musunuz?


Çocukların ileride psikopat bir davranışa yönelip yönelmeyeceğinin beyin taraması ile belirlenebileceği ileri sürüldü. Uzmanlara göre bunda beynin bir bölgesi önemli rol oynuyor.

Londra Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan araştırmada çocukların ileride psikopat olup olmayacağı beyin taraması ile ortaya çıkarılabileceği belirtildi. Bilim insanları psikopatların beyninin belirli bir bölümü, başkasının acı çektiği fotoğraf gösterildiğinde herhangi bir tepki vermedğini kaydetti.

Bu bölge empati rolü oynandığında etkileniyor, yani başkalarının duygularını kavrama kapasitesi ile ilgili.

Bilim insanları bu lekelerin çocukların ileride psikopat olup olmayacağı riskinin basit bir işareti olduğunu söylüyor. Araştırmada 10 ile 16 yaş arası 55 erkek çocuk ele alındı.

Ebeveynleri ve öğretmenlerine göre bu çocukların 37'sinde çocuk kriterleri bağlamında 'davranış sorunları' var. Davranış sorunu olan çocuklarda saldırganlık ve sahtekarlık gibi antisosyal davranış özellikleri görülebiliyor.

Londra Üniversitesi'nden Prof. Essi Viding "Bizim çalışmamızda davranış sorunu olan çocukların beyinleri başkasının acı çektiğini gördüğünde tipik olmayan tepki verdiği görüldü. Bu çalışmada bunu görmek önemliydi. Bu biyolojik yazgıdan çok güvenlik açığının ilk göstergesi" dedi.

Viding bu yöntemle çocukların ailelerine gerçekten yardımcı olunabileceğini ileri sürdü.

Uzmanlara göre çocukların yüzde 5'ine davranış sorunu tanısı konuluyor ama bunun altında yatan nedenlerin çok azı biliniyor. Çalışmaya katılanların başkasının acı çektiği ve çekmediği fotoğraflar gösterilerek beyin taraması yapıldı. Tarama sonunda davranış sorunu olan çocuklarla olmayanların beyinlerinin farklı tepki verdiği görüldü.

Davranış sorunu olan çocuklarda resimlere baktığında üç kilit bölgedeki beyin aktivitesi düşüyor. Current Biology dergisinde yayımlanan araştırmayı değerlendiren uzmanlar bunun çocukların daha sonra psikopat olup olmayacağının erken belirtisi olduğunu ifade etti.

Uzmanlar bunun davranış sorunu görülen tüm çocukların psikopat olacağı anlamına gelmediğini de belirtti.

KAYNAK:
DHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER