ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 12:03

Çıldır, fosil plajları ve kumulları anlatıldı

Çıldır, fosil plajları ve kumulları anlatıldı


Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Çıldır Meslek Yüksekokulu (MYO), “Kayaların Dili: Türkiye’nin Fosil Plajları ve Kumulları” konulu konferansa ev sahipliği yaptı.
Gönüllü Turizm Rehberleri Kulübü’nün organize ettiği program Çıldır MYO Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Ardahan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Evren Erginal’ın konuşmacı olarak yer aldığı konferansta öğrenci kulüpleri sürpriz gösterilere imza attı. Program, Çıldır MYO Turizm ve Otelcilik Bölümü öğrencilerinin Ardahan’a özgü yöresel yemeklerini hazırladıkları davet ile başladı.

Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, bir inanışa göre evrende var olan her canlının ve cansızın ruhu bulunduğunu ve belirterek, " Bu ruhlar, sizlerin onlara yönelik tavırlarınızı algılar ve karşı bir tavır geliştirirler. Yani taşın, ağacın, suyun bir dili var ve onlar bizimle konuşuyorlar. İçinde yaşanılan toprakların bilgisine sahip olunması gerekiyor. Kuantum fiziği diyor ki ‘gördüğünüz hiçbir şey bildiğiniz bir şey değildir. Sürekli söylüyorum içinde yaşadığımız toprakların bilgisine sahip olmalıyız. Bizler bırakın kayaların, toprakların dilini okumayı biz kendi toplumumuzun dilini bile doğru dürüst okuyamıyoruz. Ne konuşuyorlar. Bu toplumun beklentilerinden, özlemlerinden, bu topluma nasıl bir perspektif çizmeliyiz sorularına hala cevap bulamamış durumdayız. Umuyorum ki üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve diğer araştırma birimleri bu soruların cevaplarını almaya çalışacaklardır.” dedi.

Ardından Doç. Dr. Ahmet Evren Erginal tarafından hazırlanan “Kayaların Dili: Türkiye’nin Fosil Plajları ve Kumulları” isimli sunuma geçildi. Yurt içinde ve yurt dışında geçekleştirdiği araştırmalardan örneklerle sunumunu yapan Erginal, kayaların evrenin oluşumuna dair bilgiler veren önemli oluşumlar olduğunu söyledi. Erginal, arkeolojik çalışmalarla da çok zengin kayalara rastlanıldığını bildirdi.
Şiir dinletisi ve türkülerin ardından program Rektör Korkmaz’ın Doç. Dr. Ahmet Evren Erginal’a teşekkür belgesini sunmasıyla son buldu. Konferansa ARÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’ın yanı sıra, Ahılkelek Devlet Yüksek Eğitim Kurulu Rektörü Prof. Dr. Roin Kavrelişvili, Çıldır Belediye Başkanı Nurettin Aygün, Âşık Şenlik Belediye Başkanı Mülazım Karaçay, Çıldır MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hürriyet Çimen, Çıldır MYO akademik ve idari personeli ile çok sayıda öğrenci katıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER