ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 14:50

Çiğ sütte bakteri oranı 7 yılda 50 kat düştü

Çiğ sütte bakteri oranı 7 yılda 50 kat düştü


 Antalya'nın Manavgat ilçesinde uygulamalı eğitim çalışmalarıyla bir gram çiğ sütte bakteri sayısı 7 yıl içinde 10 milyondan 200 bine düşürüldü. Yerinde uygulamalı eğitimle 2013 yılında ilçede çiğ sütte bakteri oranının Avrupa Birliği'nin (AB) belirlediği norm doğrultusunda 100 bine düşürülmesi hedefleniyor.

Manavgat Süt ve Süt Üretici Birliği (MASÜB), Yeniköy'de bulunan süt toplama, süt analiz, soğut ve koruma yerinde üreticilere uygulamalı eğitim veriyor. MASÜB, 7 yıl içinde bin 700 süt üreticisine yerinde bilgilendirme ile sağlıklı süt sağımı, sütün soğutma tankına dökülmesi, inek memesine çıplak elle değmeme, süt sağım öncesi ellerin dezenfekte olması, süt kaplarının açıkta bırakılmaması, süt sağımında plastik kap kullanma ve sütün yağının alınmaması ve süte su katılmaması hususunda bilgilendirme yaptı.

        MASÜB Başkanı Bilal Ay, 7 yıl içinde yaptıkları yerinde uygulamalı eğitimlerle bir gram çiğ sütte bakteri oranının 10 milyondan 200 bine düşürdüklerini söyledi. Kademeli düşüşü süt üreticisini yerinde bilgilendirmeye borçlu olduklarını belirten Ay, köylerde sütün plastik kaplara sağımının kesinlikle yasak olduğunu kaydetti. Sütün, sağıldıktan sonra uygun şartlarda muhafaza edilmemesi halinde her 20 dakikada bakteri üretimini 2 katına çıkardığını hatırlatan Ay, Manavgat'ta günlük 40 ton topladıklarını söyledi.

        Ay, şunları söyledi: "Yeniköy’de bulunan 12 tonluk süt soğutma tankı ve analiz merkezi aynı zamanda sağlıklı sütü korunması yanı sıra üretici için eğitim merkezi. 7 yıl içinde bakteri sayısını 10 milyondan 200 bine düşürmek büyük başarı. Bu başarımız başta Polonya olmak üzere Afganistan, Özbekistan, Kazakistan, Tataristan, Moğolistan, Tacikistan, Kırgızistan, Nahcıvan ve Azerbaycan gibi ülkelere model oldu. Oranı bu yıl 100 bine düşürerek AB normlarına uygun sütün muhafazasını yapacağız."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER