ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2014 Pazartesi 14:45

Çiftçilerin yaraları sarılacak!

Çiftçilerin yaraları sarılacak!

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, hızlı bir şekilde çiftçilerin yaralarını sarmaya başlayacaklarını söyledi.


Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, doğal afetlerden ürünü zarar gören üreticilere ilişkin, "Çiftçimizle alakalı yardım talebinde bulunacağız. Raporlar elimize henüz ulaşmadı. Bu raporlar elimize ulaştığı takdirde hızlı bir şekilde çiftçilerimizin yaralarını sarmaya başlayacağız" dedi.

Bayraktar, kuraklık, don ve dolu afetlerinden zarar gören çiftçilerin sorunlarının konuşulacağı Doğal Afetleri Değerlendirme Toplantısı için geldiği Ordu'da,konuştu. 

Mart ayının son günlerinde etkili olan soğuk havayla oluşan zirai donun bazı ürünlere ciddi zarar verdiğine işaret eden Bayraktar, "Karadeniz Bölgesi'nde kivide, cevizde, fındıkta ve çayda zararımız var. Bunların yanında tüm meyvelerimizde zararlarımız var" dedi.

Zirai donun ardından tespit çalışmalarının devam ettiğini ve komisyonların çalışmalarının bir an önce sonuçlanmasını beklediğini ifade eden Bayraktar, şöyle dedi:

"Yapacağımız toplantıda çıkan sonuç ve oda başkanlarından gelen raporları ilgili yerlere sunacağız. Bu raporları önce sayın Başbakan'a ve ilgili bakanlıklara, bu bakanlığın başında Maliye Bakanlığı geliyor, daha sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı geliyor, bu raporları sunacağız. Çiftçimizle alakalı yardım talebinde bulunacağız. Raporlar elimize henüz ulaşmadı. Bu raporlar elimize ulaştığı takdirde hızlı bir şekilde çiftçilerimizin yaralarını sarmaya başlayacağız."
Don afetinin üreticinin moralini bozduğunu ve yapmaları gerekenin, üreticinin moralini yüksek tutmak olduğunu belirten

Bayraktar, şöyle konuştu:

"Eylül ile şubat arasında Türkiye genelinde maalesef kuraklık tarım sektörüne büyük zarar verdi. Bu nedenle yalancı baharla meyvelerde çiçeklenme dönemi başladı. Bu süreç başladıktan sonra biz de zirai don korkusunu yaşamaya başlamıştık. Sonunda korktuğumuz başımıza geldi. Nitekim mart ayının sonu itibarıyla sadece Karadeniz Bölgesi'nde değil Türkiye'nin muhtelif bölgelerinde eksi 18 dereceleri gördük. Özellikle çiçek açan meyve bahçelerimizde müthiş bir yangın meydana geldi."

ÇİFTÇİYE MORAL MOTİVASYON VERİLECEK

Dondan zarar gören bazı ürünlerin ekonomik ağırlığını bildiklerini anlatan Bayraktar, "Rize'de çayın, Karadeniz'in diğer illerinde ise fındığın müthiş derecede ekonomik ağırlığının olduğunu biliyoruz. Bu iki ürünü çektiğinizde Rize'nin de ekonomisi çöker, Doğu Karadeniz ve hatta Batı Karadeniz'in bazı illerinin ekonomisi çöker. Şimdi böyle bir afetle karşı karşıyayız. Rakımı 300 metrenin üzerinde olan yerlerde yüzde 100'lere varan zarar var. Bu da şu demektir, üretici fındık üretemeyecektir. Bundan üreticinin yanı sıra esnaf, tüccar, ihracatçı ve sanayici zarar görecektir. Bunların da ötesinde tüketici zarar görecektir" ifadelerini kullandı.

İlk amaçlarının, üreticinin moralini yukarıda tutmak olduğunu vurgulayan Bayraktar, şu ifadelere yer verdi:

"Onları motive etmemiz lazım. Onlara gerekli yardımların yapılması lazım. Bunlar hem Karadeniz ekonomisinin ayağa kalkması açısından hem de üreticinin sağlıklı bir şekilde ilerleyen yıllarda üretim yapması açısından önemli. Eğer biz bunu yapamazsak, gerekli yardımları çiftçilere yapamazsak önümüzdeki yılın da büyük ölçüde üretimini olumsuz etkiler. Bunun için sunacağımız raporlar çok önemli. Biz bölge çiftçisine yardım almak için ve onların yaralarını sarmak için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz. Ortada yangın olduğu kesin. Ateş düştüğü yeri yakar. Şu an benim çiftçimin ocağına ateş düştü. Biz de bu nedenle bu yaraları sarmaya çalışıyoruz."

ÜRETİCİN SIRTINDAN PARA KAZANMAK İSTEYENLER VAR

Fındıkta oluşan zirai donun ardından fındık ithalatı yönündeki açıklamaları da değerlendiren Bayraktar, şunları söyledi:

"Maalesef bu beyanatları verenler üretici değil, üreticinin sırtından para kazanmaya çalışanlar. Bu açıklamalar zamanlama olarak doğru değil. Doğal afetlerle karşılaştığımız bu tablo içerisinde mantıklı da değil. Biz perişan olan üreticiyi kurtarmaya çalışırken birileri kalkmış fındık ithalatından bahsediyor. Üreticinin morali zaten bozuk. Üreticinin moralini daha da bozmaya kimsenin hakkı yok. Biz yaraları sarmaya çalışırken bir yandan da üreticinin moralini bozacak açıklamalar yapılıyor. Bu gibi söylemler ülkeye hizmet vermez. Çiftçimize hizmet vermez. O nedenle herkesi bu gibi söylemlerden uzak tutmaya davet ediyorum."

Bayraktar, zirai don nedeniyle Ankara'da kutlayacakları 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü programını iptal ettiklerini sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER