ÖNE ÇIKANLAR :
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 12:10

Chat yapanlar dikkat!

Chat yapanlar dikkat!

Boş zamanlarını internette chat yaparak geçirenlerin başına her an gelebilir.


Emniyet birimlerinin tüm uyarılarına rağmen vatandaşlar sanal alemde tanıştıkları kişiler tarafından mağdur ediliyor. Bursa’da bir kadın, sanal alemde tanıştığı kişi tarafından dolandırıldığını belirterek polise müracaat etti.

Gemlik Hamidiye Mahallesi’nde ikamet eden Suzan Ç., bir süre önce internette Doğan Ç. isimli kişi ile tanıştı. Suzan Ç. ile telefonla da görüşen Doğan Ç., “Kaza yaptım, paraya ihtiyacım var.” diyerek para istedi. Suzan Ç., internette tanıştığı ve bir hafta önce telefonla görüştüğü Doğan Ç.’e 800 lira gönderdi. Ardından Doğan Ç.’ye ulaşamayan Suzan Ç. polise müracaat ederek dolandırıldığını söyledi. Olayla ilgili çalışma başlatıldı.

Bursa Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, vatandaşların özellikle sanal alemden tanıştıkları kişilerle para alışverişinde bulunmamasını istedi.

UZMANLAR UYARDI

İnternetle tanışan herkes mutlaka Chat ile de tanışmıştır. Bugün hepimiz farklı şekillerde de olsa chatleşiyoruz. Bunun için her gün onlarca sohbet sitesi açılıyor ve insanlar birbirleri ile yapmaları sağlanıyor. Chat yapmak için sohbet sitesi seçerken dikkat etmek çok önemlidir. Her Sohbet sitesinden güvenli bir şekilde Chat yapılamaz. Bir chat sitesi seçerken öncelikli olarak güvenilir olup olmadığına bakılmalıdır.

Daha sonra sohbet odalarının çeşitliliği ve zararlı Sohbet odalarının olup olmadığı incelenmelidir. Kolay kullanıma sahip ve hızlı yüklenen bir site tercihiniz olmalıdır. Genellikle chat sitelerindeki sohbet odaları Java desteği çalışıyor. Bu sebeple sitenin hızlı yükleniyor olması önemlidir. Sohbet blog sayfalarında sizin yaşam tarzınıza ve ilgi alanlarınıza yönelik mutlaka bir ya da birkaç chat odası vardır.
Felsefe seven insanlarla Chat yapabilir ya da din Sohbet odalarında dini konularda konuşabilirsiniz. Aşk odalarından tutun da otomotiv meraklılarının toplandığı odalara kadar aklınıza gelebilecek her konuda Sohbet odası vardır. İnternette Chat yaparken bazı noktalara dikkat etmelisiniz. En başta hakkınızda çok özel bilgileri vermemelisiniz. Karşınızdaki kişi sizde ne kadar güven duygusu uyandırırsa uyandırsın kişisel bilgilerinizi detayları ile anlatmayın.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER