ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
YAŞAMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 16:38

CEYAD'tan Suriyelilere yardım

CEYADtan Suriyelilere yardım


Osmaniye’de misafir edilen Suriyeliler için Ceyhan Eğitim Çevre ve Yardımlaşma Derneği (CEYAD) tarafından başlatılan yardım kampanyası çerçevesinde toplanan giysi, ayakkabı, yorgan ve battaniyeden oluşan yardım malzemeleri Osmaniye'ye ulaştırıldı. 400 kolilik bir kamyon malzeme Osmaniye’nin Cevdetiye beldesindeki Konaklama Tesisleri'nde kalan Suriyeli misafirlere dağıtılmak üzere, Kızılay depolarına teslim edildi.

CEYAD Başkanı Mustafa Kıdık, Suriye'den Türkiye'ye sığınan mültecilere yardım edebilmek için bütün gayretleri yardım etmek için çalıştıklarını belirterek, "Biz yönetim kurlumuzla bir araya gelerek böyle bir yardımlaşmak amacıyla bir karar aldık. Bu kampanyamız ulusal çapta oldu. Kampanyamıza destek veren uzaktaki yakındaki tüm derneklerimize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz." dedi.

Yardım kampanyasına umduklarından daha fazla destek olduğunu vurgulayan Kıdık, "Bizim amacımız, bize düşen vazifemizi yerine getirmekti. Oradan buraya gelmiş mezalim altından kaçarak ülkemize sığınmış bu kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşılayabilmekti. Bizde onların yaralarına bir nebzede faydalı olmak amacı ile bir şeyler yapmaya çalıştık, gayret ettik. Ortaya çok güzel şeyler çıktı, bundan da memnunuz. Milletimiz duyarlılığı hakikaten çok fazla. Acaba küçük çapta mı kalır diye düşündük ama hamdolsun çok geniş bir çalışma oldu ve her yerden bize yardımlar rahmet yağmurları gibi geldi. Bu yardımları, birikimleri Osmaniye'nin Cevdetiye kampında konaklayan kardeşlerimize ulaştırıyoruz. Onları sevindirmek onları mutlu etmek bizim asıl gayemiz. Bizim temennimiz bu kardeşlerimizin kısa sürede memleketlerine salimen dönmesi, hayatlarına en güzel ve en huzurlu şekilde devam etmesidir. Buradaki kamp ortamı çok güzel ve ihtiyaçlarını bizler karşılamaya devam edeceğiz." diye konuştu.

"BİZ BURADA MUHACİR KARDEŞLERİMİZİ GÖRDÜK"

Ankara İnsanlığa Hizmet Derneği Temsilcisi Ayhan Boz ise CEYAD'ın yardım kampanyasına destek olarak katkıda bulunduklarını belirterek, "Biz burada muhacir kardeşlerimizi gördük. Zaten bizde ensar olmak mücadelesi veriyorduk. İnşallah ensar olmaya çalışıyoruz. Ankara'daki gönüllü üyelerimize sadece bir SMS mesajı ile ulaştık ve bir çok yardımlar bize geldi. Bunları biz derneğimizde tasnif ederek adana CEYAD'a teslim ettik. Yardımımız şimdilik sadece bir kamyon ama daha bu yardımlarımız devam edecek. 400 koli olan yardım malzemeleri ayakkabı, elbise battaniyelerdir. Bizlere destek verenlere de teşekkür ediyoruz." dedi.

"ONLAR BİZLERİN KADİM MİSAFİRLERİ"

Sivil toplum kuruluşlarının yadımlarından dolayı teşekkür eden Konaklama Tesisi Müdürü Murat Sak ise Türk milletinin ve devletinin her zaman zor durumda kalan insanlara yardım konusunda en büyük hassasiyeti gösteren en büyük ülke olduğumuzu söyledi. Sak, "Suriyeli kardeşlerimizi burada misafir ediyoruz ve onlar bizlerin kadim misafirleri. İki ülke halkı kardeştir. Bizim Türk Milletimiz ve Devletimiz de her zaman zor durumda kalan insanlara yardım konusunda en büyük hassasiyeti gösteren en büyük bir ülkeyiz. Sivil Toplum kuruluşlarımızda bizlere zaman zaman bu tür yardımlarını ulaştırıyorlar. Kendilerine Suriyeli misafirlerimiz adına çok teşekkür ediyorum. Kampımızda kalmakta olan kardeşlerimize yardım yapmak konusunda çalışma gösteren Sivil Toplum Kuruluşlarımıza kamp Yönetimimiz ve Osmaniye Valiliğimiz ile iletişim içerisinde olmaları halinde bu yardımların saha sağlıklı bir şekilde sürdürülebileceğine inanıyorum. Bütün bu yardımlarını yapan tüm sivil toplum kuruluşlara teşekkür ediyorum. İki ülke halkı zaten kardeştir. Burada kalan kardeşlerimiz Türkmen kökenlidir. Daha çok Suriye'nin Türkiye bölgesine kayın yerlerinde ikamet eden kardeşlerimiz. Dolayısı ile bu kardeşlik duygusunun artmasına yönelik çalışmalara destek oluyor bu yardımlar." diye konuştu.

Suriyeli Türkmen vatandaşlar da konaklama tesislerinde her türlü ihtiyaçlarının karşılandığını belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ve Türk halkına teşekkür etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER